Koronavirüs aşısı yaptıranlar, aşı olduktan sonra maske takmaya devam edecek miyizle ilgili birtakım soruların cevabını arıyor. Sosyal mesafeye dikkat etmeli miyim, aşılandıktan sonra neden maske takıyorum, maske taktıysam neden aşı yaptırdım gibi pek çok sorunun cevabını sizler için cevapladık.

Koronavirüs aşısı olduktan sonra maske takılmalı mı?

Evet, aşı yaptıran kişiler de maske takmalıdır. Aşılanan kişiler koronavirüs mikrobundan korunmak için aşı yaptırmaktadır. Ancak aşılanan kişiler herhangi bir belirti yaşamasalar bile virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bunun nedeni ise:

1-Aşıların koruyuculuğu henüz net değil

Aşıların koruyucu olduklarını biliyoruz ancak aşılarının koruyuculuğunun net bir şekilde anlaşması için yeterli biz aman dilimi geçmedi. Bu sebeple aşıların yayılmaya karşı koruyuculuğu henüz belli değil. Bunun yanı sıra aşıların; mutasyona uğramış virüse karşı ne kadar koruyucu olduğu ve ne kadar süre koruyucu olduğu gibi soruları da henüz bilinmiyor.

2-Aşıdan sonra bulaştırıcılık devam edebilir

Koronavirüs aşısı olan kişilerin hastalığı bulaştırabileceği bildirilmektedir. Bunun nedeni ise, SARS-CoV-2 virüsünün, sistemik bağışıklık hücreleri tüm vücudu, neden olduğu hastalıktan koruduğu halde, hala solunum yollarında SARS-COV-2 virüsünün taşıyıcı olarak bulunabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Koronavirüs aşısından sonra koruyucu antikorlar oluşur. Bu koruyucu antikorlar 2. dozdan 15 gün sonra oluşmaktadır. Bu süre de zarfında da vücudumuz hastalığa karşı yeterince korunamayabilir. Bu süre zarfından sonra vücudumuzda oluşacak antikorlar vücudumuza girecek Koronavirüs mikroplarına karşı vücudumuzu korumaya başlar. Oluşan antikorlar vücudun çeşitli yerlerinde koruma sağlar. Aşı olanlar hastalığı fazla belirti olmadan atlatabilir ancak burunda bulunan virüsler başkalarına bulaşarak hem hastalığın yayılmasına hem de ciddi belirtilere neden olabilir.

Aşı Olanların Maske Takmaması Virüsü Yayabilir!

Aşı olduktan sonra rehavete kapılırsak ve sosyal mesafeye dikkat etmeyip maske takmazsak virüs vücudumuza girebilir. Koronavirüs vücuda burundan girer ve virüsün buruna yerleşmesine ve burunda çoğalmasına karşın aşının koruyuculuğu il yeterli kanıt hala oluşmadı. Bu sebeple virüs vücudumuza girdiğinde hastalık belirtisi olmasa da virüsü başkalarına yayabiliriz yani taşıyıcı gibi olabiliriz. Aşı olduktan sonra da sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve maske takılmalıdır. Henüz aşı olmamış kişilere karşı sorumlu davranılması bu noktada çok önemlidir. Hiçbir aşı bizi tamamen steril bir hale getirmez. Aksine bizi rahatlığa itebilir ve virüsü daha çok yaymamıza neden olabilir. Aşının koruyuculuğu ile ilgili net bilgiler olmadığı için aşı olanların kendi aralarında da mesafeye dikkat etmemesi ve maske takmaması risk oluşturabilir. Sonuç itibariyle aşı olan kişilerin maske takması ve sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekir. Aşı yapılan kişi sayısı arttıkça, maske ve sosyal mesafeye dikkat edildikçe normal hayata dönmemiz kolaylaşacaktır.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım