Uyuza özgü uyuz tedavisinde bazı sorunlarla karşılaşılır. Sürekli kaşıntı ve uyuza karşı direnç gibi sorunlar karşımıza çıkabilmektedir. Bu sorunlar uyuz olanların canını çok sıkmaktadır. Sizler için bu yazımızda bu sorunların nedenlerini ve çözümünü anlatmaya çalıştık

Kalıcı kaşıntı

Kaşıntı genellikle tedaviden sonra yaklaşık bir hafta devam eder, ancak daha uzun süre devam ederse değerlendirilmelidir. Kaşıntının nedenleri arasında kullanılan ilaçlara bağlı cilt tahrişi, alerjik kontakt dermatit, tedaviye direnç gelişmesi ve psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. 

Tedavi başarısızlığının nedenleri

Uyuz tedavisi çeşitli nedenlerle başarısız olabilir.

(1) Yanlış uygulama

İlaç boyundan aşağıya doğru tüm vücuda uygulanmalıdır. En yaygın hata, ilacın sadece etkilenen bölgelere uygulanmasıdır ve bu da hastalığın tekrarlamasına neden olur. 

(2) Yetersiz uygulama

Verilen ilaç kullanılmalı ve seyreltilmemelidir. Uyuz için kullanılan ilaçlar seyreltildiğinde etkinlikleri azalır. 

(3) Yeniden istila

Yeniden enfeksiyon yaygın bir sorundur ve temasların tedavi edilmemesi nedeniyle oluşur. Talimatlar açıkça takip edilirse önlenebilir. 

(4) Direnç

Lindane, permetrin ve krotamiton gibi ilaçlarla direnç bildirilmiştir. Lindane direnci El Salvador, Peru, Panama, Yeni Zelanda, Mısır’da ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı bölgede rapor edilmiştir. Permetrine direnç çok nadirdir ve yalnızca izole raporlar mevcuttur. Bu tür alanlarda lindan ve benzil benzoat veya permetrin kombinasyonu kullanılabilir. Direnç, yalnızca tedavi başarısızlığının diğer tüm nedenleri ekarte edildiğinde düşünülmelidir.

Uyuz tedavisi sadece bir uyuz ilacı içermekle kalmaz, aynı zamanda kaşıntıyı gidermek için antihistaminikler gibi antipruritikler şeklinde semptomatik tedavi de gereklidir. Ayrıca, ikincil bakteriyel enfeksiyon varsa, uygun şekilde antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

ÇÖZÜM NEDİR?

Sarcoptes scabiei , insan vücudunun dışında yaşayamayacağı için parazitliği nedeniyle özürlü, oldukça parazitik kör bir böcektir. 

Bununla birlikte, tüm handikaplarına rağmen, muhtemelen insanoğlunun biyolojisini anlamadaki başarısızlığı nedeniyle hayatta kalıyor ve gelişiyor. 

Uyuz, hekimlerin mevcut ilaçlar hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve hastaları uygun şekilde bilgilendirmesi durumunda etkili bir şekilde yönetilebilecek yaygın bir dermatolojik problemdir. 

Bu hastalığı başarılı bir şekilde tedavi etmek için uyuz konusunda tecrübeli bir hekim ve işbirlikçi bir hasta gerekir.