Alerjik hastalıklar ne yazık ki hızla artıyor. Son yıllarda çocuk alerjilerinde de ciddi bir artış var. Bu duruma çevresel ve benzer durumların neden olmasının yanı sıra çok sayıda besin de alerjilerin artmasına sebep oluyor. Bununla birlikte bazı alerjen gıdalar besin alerjilerinde önemli rol oynuyor.

Peki Nedir Bu Alerjen Gıdalar?

Bizi mikroplardan, bakterilerden ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemimiz bir yanlışlık yapıyor, besin içerisindeki bir maddeyi düşman olarak algılıyor. Bu algılama ile birlikte vücutta normalin dışında tepkiler oluşuyor. İşte bu reaksiyonların tümüne alerji deniyor.
Alerjik hastalıklarından biri olan besin alerjisinin belirtileri; ağız etrafında kızarıklık, yüzde veya vücutta kızarıklık, kaşıntı, egzama, akciğerde hırıltı, öksürük, nefes sıkışması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı kanlı kaka, kabızlık, kusma, şiddetli gaz ağrısı ve alerjik şok belirtileri gibi birçok netice yaratabiliyor.

Alerjen Besinler Hangileridir?

Her besinin alerjik reaksiyonlara neden olması mümkün olmakla birlikte tüm alerjik besin reaksiyonlarının %90’ından 8 temel besin sorumlu oluyor. Bunlar süt, yumurta, yer fıstığı, soya, buğday, ağaç fıstıkları (ceviz, badem, Antep fıstığı, vs), balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır. Bu gıdalardan bazılarına karşı gelişen alerjik reaksiyonlar çocukluk döneminin ilerleyen çağlarında geçebilirken bazılarında ise ömür boyu sürebiliyor. Örneğin yumurta ve inek sütü alerjisi çocukluk ilerleyen yaşlarında geçebiliyor ve bu sebeple yetişkinlerde yumurta ve inek sütü alerjisi çok seyrek olarak görülen bir durumdur. Ancak fıstık ve balık alerjileri ömür boyu devam edebiliyor. Alerjik reaksiyonların çoğu çocukluk çağında başlarken bazı durumlarda da ilerleyen yaşlarda da alerji gelişebiliyor. Alerjik hastalıklar doğumdan itibaren başlayıp ilerleyebilir. İlk tespit edilen alerjik hastalık ise çoğu zaman gıda alerjisi olur. Tedavi edilmediği taktirde gıda alerjisi; ev tozu alerjileri, egzama, mevsimsel alerjiler ve astıma dönüşebilir. Eğer çocuğunuz belirli yiyecekleri tükettikten sonra belirli semptomlar oluşuyorsa o yiyecekleri diyetinden kaldırın. Hangi yiyeceğin alerji yaptığını tespit etmek için birkaç haftalık günlük tutabilirsiniz. Çocuğunuzun sabahtan akşama kadar neler tükettiğini yazın ve anı anına gösterdiği belirtileri de kaydedin. Herhangi bir tedavinin yanı sıra sadece alerjinizi tetikleyen gıdalardan kaçınarak alerjik reaksiyon riskini azaltabilirsiniz.