Alerji yapmayan köpek arıyorsanız boşuna arıyorsunuz. Çünkü köpeğe alerjiniz varsa alerji yapmayan köpek araştırmaktan vazgeçip gerçek çözüm olan köpeğe karşı alerji aşısını araştırmanız daha doğru olacaktır. Sizleri bilgilendirmek için “alerji yapmayan köpekler” hakkında bu makaleyi hazırladık. 

Köpek alerjisi nedir?

Köpekle temas edilmesinden sonra burun akıntısı, kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, nefes darlığı hırıltılı solunum gibi belirtilerin ortaya çıkmasına köpek alerjisi denilir.

Evcil hayvanlara karşı alerji sıklığı son yıllarda artmış ve artmaya da devam etmektedir. Gelişmiş toplumlarda evde evcil hayvan beslenme oranı % 60 civarındadır.

Hipoalerjenik Köpekler

Belirli bir kedi veya köpek ırkının “hipoalerjenik” olduğu fikri vardır. Bu fikirle bazı kedi ve köpek ırkı pazarlanarak kazanç elde edilmeye çalışılmaktadır. Alerji yapmayan kedi cinsi, alerji yapmayan köpek cinsi, bilimsel olarak kanıtlanmış hipoalerjenik kedi veya köpek gibi reklamlar kullanılarak bazı evcil hayvanlar yüksek ücretlere pazarlanmaktadır.

Birçok hasta ve aileleri, hayvanı evlerinden çıkarmak zorunda kalmadan, alerjik semptomlarını azaltmak veya ortadan kaldırmak için bu evcil hayvanlar için büyük miktarlarda para harcamaktadır. Amerika’da geçmiş yıllarda genetiği değiştirilerek alerji yapmayan evcil hayvan üretildiği ve  evcil hayvanların alerji üretmediği ve alerjisi olanların %96 oranında evcil hayvana karşı alerji belirtisi oluşturmadığı söylenerek çok yüksek ücretler karşılığına bu evcil hayvanlar pazarlanmıştır. 

Alerji Yapmadığı Söylenen Köpek Türleri Nelerdir?

İnternette alerji yapmayan veya hipoalerjenik köpek türü yazmanız halinde karşınıza çıkan başlıca köpekler; Poodle (Kaniş), Labrador retriever, İngiliz Cocker Spaniel, Bedlington Terrier, Tüysüz Amerikan Terrier, Malta Köpeği, Bichon Frise gibi türlerdir. Belki hipoalerjenik olarak tanımlanan başka köpeklere de rastlamak mümkündür. Genellikle alerji yapmadığı bildirilen köpekler maalesef yüksek fiyatlara pazarlanan köpeklerdir. Bu köpeklerin alerji yapmadığı doğru mudur? Bilimsel gerçekliği var mı? Sizler için bilimsel gerçekleri anlatmak istiyoruz. Öncelikle kısaca alerji yapmadığı söylenen köpekleri tanıyalım.

Poodle (Kaniş)

Poodle (Kaniş)

Kaniş, Alman kökenli olduğu düşünülen bir köpek ırkı. Bununla birlikte Fransa’da çok popüler olmuş bir köpek türüdür.

Labrador retriever

Labrador retriever

Labrador retriever, sağlam yapılı, orta boylu bir köpektir.

İngiliz Cocker Spaniel (English Cocker Spaniel)

İngiliz Cocker Spaniel (English Cocker Spaniel)

İngiliz Cocker Spaniel, bir av köpeği cinsi. Etkin, iyi huylu, spor köpeğidir.

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

Önceleri dövüş köpeği ve porsuk, tavşan, sıçan vs. avcısı olarak kullanılan Bedlingtonlar zamanla ev köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk bakışta kuzuyu andıran ve sevimli görüntüsüyle herkesin kalbini çalan Bedlington Terrier çok çok az tüy döken yumuşak huylu bir ırktır. Oyuncu yapıları ve sakinlikleri onları sahiplenmek için diğer nedenler arasında yer alır.

Tüysüz Amerikan Terrier

Tüysüz Amerikan Terrier

Amerikan Tüysüz Terrireri’nin görünüşü itibarı ile beyaz ve kahverengi benekli ve tüysüzdür. Tüysüz olması nedeniyle dışarıda oynadığı zamanlarda çok fazla yaralanmalar yaşayabilmektedir. En çok önerilen köpeklerden biridir. Saçları yoktur ve kepek üretmedikleri için alerji yapma potansiyeli düşük olduğu iddia edilmektedir

Malta Köpeği

Malta Köpeği

Malta köpeği veya maltiz, yaklaşık 2800 yıl önce Malta’da üretildiği düşünülen bir süs köpeği ırkı. Yetişkinleri yaklaşık 13 cm yüksekliğinde ve 3 kg ağırlığındadır. Uzun beyaz tüylü, sarkık kulaklı, ufak vücutludur. Nazik görünümü olan, canlı ve hareketli Malta köpekleri oldukça sevecen köpeklerdir.

Bichon Frise

Bichon Frise

Bişon çuha köpeği veya Bichon frisé, küçük, kabarık kıvırcık kürklü ve neşeli bir köpek ırkı. Irkın tam adı olan bichon à poil frisé, Fransızcada kıvırcık tüylü kucak köpeği anlamına gelir.

Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer

Zeki, itaatkâr, dost canlısı, korkusuz, spirited ve atik olma özellikleri vardır.

Az tüy döken bu köpekler ilginin üzerinde olmasını seven hayvan sahipleri ya da oyun oynarken lider olmayı seven çocuklar için harika bir tercih olduğu söylenmektdir.

Perulu Tüysüz Köpek

Perulu Tüysüz Köpek

Perulu Tüysüz Köpek, Peru viringosu, çıplak köpek veya Chimú köpeği, tüysüz köpeklerin çeşitli türlerinden biridir. Peru’ya özgüdür ve genellikle evcil hayvan olarak yetiştirilir.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Yabancılardan hoşlanmaz, mesafeli davranır. Küçük hayvanları ve diğer köpekleri sevmez, saldırgan davranabilir.

Fox Terrier

Fox Terrier

Hayvanların avlanmasında kullanılan fox terrier iki çeşidi vardır. Bu iki çeşit birbirinden yalnızca tüylerinin sert ya da yumuşak tüylü olanlarıyla ayrılır.

Su Köpekleri

Su Köpekleri

Hem İspanyol hem de Portekiz su köpekleri, fino köpeği ve fino köpeği alerjisi olan kişiler için ideal olduğu söylenir.  Portekiz su köpeği, suyu çok seven bir köpek ırkıdır. Yüzyıllar boyunca Portekiz’in özellikle güney kıyılarında, balıkçılar tarafından tayfa olarak da kullanılmış bir çalışan köpek ırkıdır.

Çin menşeli Shih Tzu

Çin menşeli Shih Tzu

Shih tzu, anavatanı Çin olan bir tür köpek. Uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir. Kelime anlamı olarak Aslan Köpeği anlamına gelir. Küçük bir köpektir kısa bir buruna büyük derin ve koyu gözlere sahiptir. Çok yaramaz ama bir o kadar da akıllı bir köpektir.

Hipoalerjenik Bir Evcil Hayvan İçin Bilimsel Kanıt Var mı?

Evcil hayvanlarının gen mutasyonları yoluyla daha düşük alerjenik miktarlarda evcil hayvan tüyü ürettiğini iddia ediliyor. Bu fenotipe ulaşmak için genetik mühendisliği kullanmak yerine, doğal olarak genetik kusura sahip seçilmiş hayvanlar ile başarıya ulaşıldığı bildirilmiştir. Açıklanan bilimsel mantık; genlerdeki mutasyon sonucu alerjiye neden olan alerjenlerin (Fel d 1 ve Can f 1) alerji yapmayacak hale getirdikleri öne sürülmüştür.

Bununla birlikte, Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi ve Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji dahil olmak üzere profesyonel kuruluşların web siteleri, bu iddiaları çürüten referanslara atıfta bulunmaktadır. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi web sitesindeki kaynaklarda “gerçek anlamda hipoalerjenik türlerin olmadığı” belirtilmektedir. PubMed’in İnternet aramalarında “hipoalerjenik evcil hayvanlar” kavramını destekleyen kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı köpeğe alerjiniz varsa alerji aşısı düşünebilirsiniz.

Köpeğe Alerjiniz varsa Alerji Aşısıyla Köpeğinizle Yaşayabilirsiniz

Köpeğe karşı alerjiniz varsa ve alerjinin belirtileri varsa alerji aşısı sizi tedavi edebilir. Köpeğe karşı alerji aşısı enjeksiyon şeklinde ve dil altı aşı şeklindedir. Türkiye’de dil altı aşı günümüzde mevcut olmadığı için enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır.

Alerji aşısı gerekliliğine ve tedavisine alerji uzmanları karar vermelidir. Doğumdan 18 yaşına kadar çocuk alerji uzmanları ve 18 yaşından büyüklerde alerji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Alerji testinde birçok evcil hayvana ve birçok maddeye alerjiniz mevcut olması durumunda moleküler alerji testi yapılması faydalı olacaktır. Moleküler alerji testiyle gerçek alerjiler saptanarak çapraz reaksiyona bağlı alerjiler belirlenebilir. Bunun sonucu olarak çok daha etkili alerji aşıları ile tedavi yapılabilir.

Alerji aşısının etkisi 6 ay ile 12 ay içinde kendini göstermektedir. Öncelikle haftada bir yapılıp giderek ara açılarak ayda bir yapılan tedavi 3 ile 5 yıl uygulanmaktadır. 12 ay içinde başarılı olmazsa aşı tedavisi kesilmektedir. Başarı oranı yüksek olan bu tedavi ile köpeğinizden ayrılmak zorunda olmayabilirsiniz. Boşu boşuna hipoalerjenik köpek bulmaya çalışmanıza gerek yok. Alerjiniz varsa tedavisi alerji aşısıdır. Hipoalerjenik köpekleri hiçbir alerji derneği tarafından önerilmemektedir. Bu nedenle tavsiyemiz hipoalerjenik köpek olduğuna inanmayın alerji aşısı yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım