Koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan biri olan Biontech aşısı ülkemizde uygulanmaya başladı. Coronavac aşısı ile başlayan aşılama süreci şu an iki aşıyla devam ediyor. Biontech aşısından sonra şiddetli alerjik reaksiyon durumlarının bildirilmesiyle birlikte alerjisi olan kişiler aşı konusunda endişe yaşıyor. Bu yazımızda özellikle alerjik nezlesi olan kişilerin hangi aşıyı tercih edecekleri konusunda detayları yazdık. 

Biontech Aşısı Nasıl Bir Aşıdır?

Biontech aşısı mRNA tabanlı yeni teknoloji ile geliştirilen bir aşıdır. Ülkemizde uygulana diğer aşı olan Coronavac aşısı ise formaldehitle inaktive edilen ölü bir aşıdır. BNT162b2 aşısı için BioNTech teknolojisi, SARS-CoV-2 koronavirüsün (COVID – 19) yüzeyinde bulunan diken proteininin bir kısmını kodlayan nükleositle modifiye edilmiş mRNA (modRNA) kullanımına dayanmaktadır. Bu aşıda mRNA tarafından diken proteinin bir parçası vücutta oluşur ve bu da vücutta bağışıklık oluşturur ve oluşan bağışıklık virüse karşı koruma sağlar. 

Biontech aşısının etkinlik oranı firmanın açıkladığı verilere göre %91.3 olarak bildirilmiştir. Coronavac aşısının etkinlik oranı ise Türkiye verilerine göre %83 olarak bildirilmiştir. 

Biontech Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Her aşıda olduğu gibi Biontech aşısında da bazı yan etkiler vardır. En sık görülen yan etki; enjeksiyon bölgesinde ağrı ve şişliktir. Bunun yanı sıra görülen yan etkiler şu şekilde sıralanabilir; yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, titreme, eklem ağrısı, ateş. 

Biontech Aşısının Alerji Etkisi Var Mı?

Biontech aşısının araştırma deneylerinde alerjik şok gelişmemiştir. Klinik uygulamaların başlamasından sonra da bir milyon dozda 11 vakada alerjik şok olduğu bildirilmiştir. Alerjik şok gelişene vakalarda alerjinin nedeninin polietilen glikol (PEG) maddesi olduğu düşünülmüştür. Ancak bunun için yeterli kanıt bulunamamıştır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada ise alerjik şok geçirdiği düşünülen 11 vakanın 4’ünde alerjik şok olmadığı bulunmuştur. Bu 4 vakada incelendiğinde herhangi bir alerjik şok bulgusu bulunmamıştır. 

Alerjik Nezlesi Olanlar Biontech Aşısı Olabilir Mi?

Polen, küf, ev tozu akarları gibi solunumsal alerjiler nedeniyle alerjik nezlesi olan kişilerin Biontech aşısı olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bu kişilerin Coronavac aşısı olmasında bir sakınca yoktur. Dikkat edilmesi nokta ise şudur; alerjisi olan kişilerin hastane ortamında aşı olması ve aşıdan sonra 30 dakika gözlem altında beklemesi faydalı olacaktır. Aşıdan sonra alerjik reaksiyonlar genel olarak ilk 30 dakikada meydana gelir. Olası bir reaksiyon riskine karşı hastanede olmanız, acil tıbbi müdahale almanızı sağlar. 

Önemli Notlar

  • Alerjik nezlesi olan kişilerin Biontech aşısı olmasında sakınca yoktur.
  • Alerjisi olan kişilerin hastanede aşı olması ve aşıdan sonra 30 dakika gözlem altında beklemesi faydalı olacaktır.
  • Aşıdan sonra; öksürük, nefes darlığı, sık hapşırma, tansiyon düşmesi gibi herhangi bir belirti yaşarsanız vakit kaybetmeden sağlık personeline bildiriniz. 
  • Küresel salgınla mücadele ettiğimiz bu günlerde normale dönebilmemiz için sırası gelen herkesin aşı olması son derece önemlidir.