Öksürük, boğaz ve hava yollarında rahatsızlık verici irritanlara cevap için vücudun verdiği bir yanıttır. Bu irritanlar beyine öksürük impulsu gönderen sinirleri uyarır. Beyine ulaşan sinyaller öksürüğe neden olmaktadır.

Bazen normal bir durumdur. Birkaç hafta için devam eden veya renkli veya kanlı balgam önemli bir hastalığın belirtisidir ve tıbbi araştırma gerekir. Öksürük bazen acil tedavi gerektirebilir.

Öksürük atağı çok zor olabilir. Ciddi öksürükler rahatsızlık verebilir ve uykuyu bozabilir, baş ağrısı, idrar kaçırma ve hatta göğüs kafesinde kemiklerin kırılmasına neden olabilmektedir.
Öksürüğü akut ve kronik olarak ikiye ayırabiliriz. 4 haftadan daha uzun sürüyorsa artık kronik öksürükten bahsedilmektedir.
Görüldüğü gibi öksürüğün birçok nedeni vardır. Bu nedenle dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  Öksüren Çocuğu Ne Zaman Doktora Götürmek Gerekir?

  Eğer çocuğunuzun öksürüğü birkaç haftadan uzun sürüyorsa bir doktorun görmesi gerekir. Ayrıca;

  • Öksürükten renkli balgam çıkıyorsa,
  • Çocuğunuzun akciğerinde hırıltı varsa,
  • 38 dereceden yüksek ateş olursa,
  • Nefes sıkışması varsa bir doktor görmelidir.

  Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Götürmek Gerekir?

  Çocuğunuzda 1 aydan uzun süren, nefes sıkışıklığı, akciğerde hırıltı, sık tekrarlayan öksürük varsa çocuk alerji uzmanına gidilmesi gerekir.

  Şu durumlarda çocuğunuzun acilen incelenmesi gerekir;

  • Boğulur tarzda öksürük,
  • Nefes sıkışıklığı varsa,
  • Kanlı balgam varsa…

  Nedenleri yönünden öncelikle doktor muayene yapar. Daha sonra aldığı bilgilere göre gerekli testleri ister ve sonuçlara göre teşhis konulmaktadır.

  Çocuk Alerji Uzmanlarının Rolü

  Çocuk alerji uzmanları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra çocuklarda görülen astım, alerjik nezle, tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarına neden olabilen bağışıklık yetmezliği konusunda 3 yıl süreyle eğitim alıp uzmanlık diploması alan uzmanlardır. Bu nedenle 1 aydan uzun süren , sık tekrarlayan öksürüğün olduğu durumlarda tercih edilecek uzmanlar çocuk alerji uzmanları olmalıdır.