Öksürük için piyasada bulunan birçok ilaç mevcuttur ancak bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi yoktur. Bitkisel ilaçların çoğunun Sağlık Bakanlığı ruhsatlı olmayıp Tarım Bakanlığı ruhsatı vardır. İnsanlar üzerinde yapılmış çalışmalar ile yeterli bilimsel veri olmadan satılan ilaçlardır. Yararları fazla olmadığı gibi zararlı da olabilir. Bu nedenle öksürüğe evde bitkisel tedaviler adı altında satılan ilaçların kullanılması sakıncaları olabilir.
Öksürük yeni başlamışsa, hafif nezle varsa, 38.5 derece üstünde yüksek ateşi yoksa evde bazı önlemler alınabilir.

Öksürüğe Evde Neler Yapılabilir?

3 aydan küçük çocuklarda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü 3 aydan küçük çocuklarda öksürük hızla ilerleyerek nefes sıkışıklığı yapabilir.

3 aydan büyük çocuklarda hafif öksürük varsa ılık su veya ılık meyve suları verilebilir. Burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik burun damlaları verilebilir. Sık sık buruna serum fizyolojik damlatılabilir. Hırıltı veya nefes sıkışıklığı veya yüksek ateş var ise mutlaka doktora başvurmaları gerekir.

1 yaşından küçüklerde bal öksürük için kullanılmamalıdır. Çünkü 1 yaşından küçüklerde bal zehirlenme yapabilir.

1 yaşından büyük çocuklarda ise bol sıvı almaları tavsiye edilebilir. Burun tıkalı ise serum fizyolojik burun damlaları verilebilir. Bunun dışında verilebilecek en etkili doğal tedavi baldır. Bal 1 yaşından  büyüklerde akşamları bir çay kaşığı verilebilir. Bal günde 2 tatlı kaşığa kadar da verilebilir. Bal, çay ile, doğrudan, süt ile verilebilir. Ayrıca içine limon da sıkılırsa daha etkili olabilir.  Bitki çayları da öksürük için verilebilir. Özellikle limonlu ıhlamur, zencefil çayı verilebilir.

6 Yaşından Büyük Çocuklar İçin:

6 yaşından büyük çocuklarda ise burun tıkalı ise serum fizyolojik burun spreyleri kullanılabilir. Ballı çay, limonlu ıhlamur çayları, zencefilli çay verilebilir. Geniz akıntısı varsa beyne etki etmeyen soğuk algınlığı şurupları verilebilir (Doğrudan öksürük kesen ilaç beyne etki ederek öksürüğü kesiyor). Ateş var ise ateş düşürücü şuruplar da beraber verilebilir.

Uzun süren öksürüklerde ise şüphelenmemiz gereken hastalıklar vardır. 1 aydan uzun süren öksürüğün en sık nedeni ise astımdır. Mutlaka bir çocuk alerji uzmanına gidilmelidir.