Çocukluğumuzdan beri hastalıkta, öksürüğe bal faydalı mı, gerçekten öksürüğü kesiyor mu? Balın kullanımı, kaç yaşında kullanılabileceği, hangi durumlarda verilebileceği ve ne ölçüde işe yaradığını sizler için anlattık.

Öksürüğe bal faydalı mı?

Çocuklarda görülen öksürüklerde bal ile yapılan birçok çalışma vardır. Bu çalışmalarda öksürük tedavisinde bal hiç tedavi verilmeyenlere göre daha etkilidir.  Antihistaminiklere göre de bal daha etkilidir. Ancak destrometorfana göre daha etkili olmadığını ve eşdeğer etkide olduğunu bildiren çalışmalar vardır. Balın antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri vardır. Balın antiinflamatuar özelliklerinin öksürük refleksine faydası olabilir. Bal balgam oluşumunu azaltır ve öksürüğü azaltır.

Hangi bal öksürüğe faydalıdır?

Kara buğday balı öksürük için daha etkilidir. Kara buğday balının kuvvetli bakteri öldürücü özelliği vardır. Özellikle enfeksiyonlara bağlı öksürüğe balın faydası olabilir.

1 yaşından önce bal tavsiye edilmez!

1 yaşından küçüklerde balın Clostridium botulinum bakterisi içerebilmesi ve bebeklerde bu bakterinin botulism yapma riskinden dolayı tavsiye edilmez.

Balın yan etkileri var mı?

Bala bağlı sinirlilik, uykusuzluk ve hiper aktivite az sayıda çocukta görülebilir.

Bal nasıl verilmelidir?

Çayla veya ılık limonlu su ile bal karıştırılarak akşamları verilebilir. Yatmadan önce 1 yaşından büyük çocuklar için 2.5 ml yani bir çay kaşığı tavsiye edilebilir. Bal 10 ml’ye kadar yani 2 tatlı kaşığına kadar verilebilir.

Öksüren çocuklara bal verelim mi?

Öksürük tedavisinde balın kullanılması veya kullanılmaması konusunda yeterince delil yoktur. Buna rağmen balın antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilerinin olması, doğal bir tedavi yöntemi olması nedenleriyle özellikle enfeksiyonlara bağlı öksürükte bal akşamları 2.5 ile 10 ml arasında tavsiye edilebilir.