Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma çocuklar için de vazgeçilmezdir. Ancak besin alerjisi olan ve de özellikle süt alerjisi olan çocukların dondurma tüketmesi mümkün değildir. Bu makalemizde besin alerjisi olan çocukların neden dondurma yememesi gerektiğini yazdık. 

Besin alerjisi olan çocuklar dondurma yerken dikkatli olmalıdır.

İçinde katkı maddesi barındıran gıdalardan uzak durması gereklidir. Çünkü katkı maddeleri alerjik yatkınlığı olan kişilerde 10 kat daha alerjiktir. Özellikle paketli dondurmalarda katkı maddesi daha fazladır. Külahtaki dondurmada ise daha azdır. Alerjisi olan kişilerin paket gıdaları tüketmeleri sakıncalıdır.

Süt alerjisi olan çocuklar dondurma yememelidir

Özellikle inek sütü alerjisi olan çocukların dondurmaya ellerini bile dokundurmaları tehlikeli durumlara yol açabilir.

Dondurma alerjik şok yani anafilaksiye neden olabilir

Besin alerjisi olan birçok kişi için reaksiyonlar çok rahatsızlık verici olabilir. Ancak ender de olsa bazı durumlarda anafilaktik reaksiyonlar (bir maddeye karsı gösterilen aşırı hassasiyet) oluşabilir. Bu hassasiyette yemekten birkaç saniye veya birkaç dakika sonra belirtiler hızlı ilerler. Bunlar arasında kaşıntı, boğazın şişmesi ve solunum zorluğu, terleme, hızlı ve düzensiz kalp atışları, düşük kan basıncı, bulantı, kusma ve şok sayılabilir. Eğer vücudunuz böyle bir reaksiyon göstermeye yatkınsa çok dikkatli olmalısınız.

Reflüsü olanlar için dondurma sakıncalı olabilir

Ayrıca reflüsü olan çocuklar için de süt içeren dondurmalar sakıncalı olabilmektedir.  Reflü olan çocukta fark edilmeyen inek süt alerjisi olabilir. Süt hassasiyeti olan çocukta kusma ve reflü eğilimleri baş gösterir. Tedaviye cevap vermeyen reflüsü olan çocuklarda besin alerjisi araştırılmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır.

Süt alerjisi olan çocuklar dondurma tüketmemelidir

Süt ürünlerine alerjisi olanlar yani inek sütü alerjisi olanlar, içinde süt bulunduğundan dolayı dondurmayı tercih etmemelidir.

Sonuç olarak

  • Alerjisi olan çocukların katkı maddesi daha çok içeren paket dondurmaları tüketmemeleri daha doğru olur.
  • Süt alerjisi olan çocuklar dondurma tüketemez.
  • Süt alerjisi olan çocuklar dondurmayı diline bile dokundursa alerjik şoka neden olabilir.

Besin alerjisi olan çocukların, konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji / immünoloji uzmanları çocuklardaki besin alerjisi ve alerji hastalıkları konusunda özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle besin alerjisinden şüphelenilen çocukların, çocuk alerji uzmanla tarafından incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir. 

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım