Polen alerjisi, bitkilerin üreme organı olanı polenlere karşı hapşırma, burun kaşınması, gözlerde sulanma, öksürük gibi belirtilerle kendini gösteren bir alerjik hastalıktır. Polen alerjisi zamanı da alerjisi olan kişiler için çok önemli bir sorudur. Biz de özellikle polen alerjisi olanlar için bu makaleyi yazdık.

Polen Alerjisi Ne Zaman Başlar?

Polen alerjisi özellikle ilkbaharın yaklaşmasıyla başlar. İlk ortaya çıkan polenler de ağaç polenlerdir. Mart ayında ilk başlayan polenler ağaç polenlerdir. Daha sonra Nisan ve Mayıs aylarında çimenlerin polenleri polenleşmeye başlar. Yabani otlar ise sonbahar aylarında kendini göstermektedir. Bir de polen alerjilerinin zamanı günün saatlerine göre de değişebilmektedir. Havanın çok sıcak olduğu öğlen saatlerinde, rüzgar ve esintinin fazla olduğu sabah saatlerinde polenler daha yoğun olur. Bu saatlere çok dikkat etmek gerekir.

Polen alerjisi zamanı neden önemlidir?

Polen alerjisi zamanı çok önemlidir. Çünkü polen alerjisi olanların hangi polenlere alerjisi olduğu bilinirse bu kişiler ne zaman önlem alması gerektiğini daha iyi bilirler. Bu sayede polenlere karşı önlem alıp belirtilerin ortaya çıkmasına engel olabilirler. Özellikle polenlerin yoğun olduğu saatlerin de bilinmesi evin havalandırma saatlerini de doğru ayarlamanızı sağlar. Yoğun polen zamanı olan sabah ve öğlen saatlerinde dışarıda kalmamayı, pencereleri de kapalı tutmayı adet edinmeniz gerekir.

Polen alerjisi zamanı değişebilir mi?

Bazı yıllar mevsimin geç başlaması veya hava sıcaklığının çok farklı olmasından dolayı polen alerjisi zamanı da değişiklik gösterebilir. Özellikle havanın çok sıcak olduğu zamanlarda polenler çok daha fazla olur. Rüzgarlı havalarda da çok fazla yayılma gösterir. Bu nedenle de bu dönemlerde daha fazla önlem almakta fayda vardır. Özellikle havanın çok sıcak olduğu saatlerde dışarıda kalmamak, pencereleri gün batımından sonra açmak, balkonda çamaşır kurutmamak, dışarıdan geldiğimizde kıyafetleri değiştirmek ve duş almak, gözlük takmak ve burundan nefes alıp vermek başlıca önlemler olabilir.

Sonuç olarak
-Polen alerjisi Mart ayında ilk olarak ağaç polenleri ortaya çıkmasıyla başlar.

-Nisan, Mayıs, Haziran aylarında çimen polenleri yoğunlaşır.

-Sonbahar mevsiminde yabani otlar yoğunlaşır.

-Polen alerjisi zamanını öğrenerek ne zaman önlem alacağımızı öğrenebiliriz.