Polen alerjisi belirtileri gösteren 18 yaşına kadar olan çocuklar “Çocuk Alerji Uzmanları” tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Çocuk alerji uzmanının alacağı öykü ve tıbbi geçmiş teşhis konusunda atılacak ilk adımı oluşturur. Çocuğunuzun şikayetlerini ve belirtilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek sonuca ulaşmada oldukça faydalı olacaktır. Teşhis koymak için bazı testler yapılmaktadır. Bu testlerden en önemlisi ciltten yapılan alerji testleridir.

Polen Alerjisi Teşhisi

Alerji testleri bize teşhis koydurmada çok fazla katkı sağlamaktadır. Alerji testine göre teşhis konulur ve alerji testine göre tedavi planlanmalıdır. Alerji testine göre immünoterapi dediğimiz aşı tedavisi gerekirse yapılabilir. Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir. Bu sebepten çocuklarda yapılacak test ve teknik de değişmektedir. Doğru teknikle, doğru alerjenlerle yapılacak test çok önemlidir. Ayrıca çapraz reaksiyonları da değerlendirebilecek düzeyde eğitim almış olmak gerekmektedir. Tek başına alerji testleri teşhis koydurmamaktadır. Alerji uzmanları tarafından çocuktaki belirtiler ile alerji test sonuçları arasında değerlendirme yapılarak kesin teşhis konulmalıdır.

Alerji testlerini kandan yaptırılabilir mi?

Kandan alerji testleri çok doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca kandan yapılan testler çok pahalıdır. Bu sebepten en doğru sonucu ciltten yapılan alerji testleri verdiği için kan yerine ciltten yapılan alerji testleri tercih edilmektedir. Sadece ciltte problemi olan veya cilt testlerini etkileyen ilaç kullanan çocuklarda bu testi kandan yapmayı tercih etmekteyiz.

Alerji testleri kaç yaşında yapılır?

Alerji testleri yeni doğan döneminden itibaren yapılabilmekle birlikte polen alerjisi için alerji testi genellikle 1-2 yaşından sonra tercih edilmektedir. Bunun sebebi alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşı karşıya kalmak gerektiği içindir.

Polen alerjisi teşhisi neden önemlidir?

Bahar alerjisi sık sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçlara neden olabilir. Okul performansını çok etkiler. Polen alerjisi nedeniyle burunları tıkalı olan çocuklar geceleri rahat uyuyamaz ve sabahları yorgun kalkar. Bunun sonucu ders başarıları da etkilenir. Alerjik nezleli her beş çocuktan birisi ilerde astıma ilerleyebilir. Bu sebepten teşhis önemlidir.