Ürtikerin (Dabaz) Tedavisi Var Mı?

Öncelikle ürtiker (dabaz) geçici bir durumdur. 1 hafta süresi içinde tüm vücudu kaplayabildiği gibi bir gün sonrasında tamamen kaybolabilir. 1 hafta süresince dalgalanma göstermektedir. Ürtikerin tedavisi acil ve devam tedavisi olarak ikiye ayrılabilir.

Ürtiker (kurdeşen) Acil Tedavi

Kaşıntı acil olarak rahatlatılmalıdır. Öncelikle şüpheli ürtiker tedavisinde ilk yapılması gereken çocuğun kaşıntısını geçirmek ve rahatlatmaktır. Kaşıntı dayanılmayacak kadar ağır ise enjeksiyon şeklinde antihistaminik ilaçlar uygulanabilir.

Ürtiker (kurdeşen) Devam Tedavisi

Acil tedavi sonrası kaşıntının tekrarını önlemek için rahatlatıcı tedaviler düzenlenmelidir. Doz ayarlanması ve süresi hekimler tarafında yapılmalıdır. ? 24 saat içinde yanıt alınmayan durumlarda diğer tedaviler de ilave edilebilir. 3 gün sonunda tekrar değerlendirme yapılmalıdır.? Çok ciddi durumlarda kortizonlu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Ürtiker tedavisinde ilaç kombinasyonları uygulanabilmektedir.

Ürtiker (kurdeşen) tedavisinde ürtiker nedeni bulunmalıdır?

Ürtiker tedavisinde nedenin bulunması çok önemlidir. Ürtikere sorumlu olan neden sorgulanmalı ve gerekirse bazı tetkikler yapılmalıdır. Ürtiker ilk defa gelişmişse ve çok ciddi değilse ayrıntılı bir incelemeye gerek yoktur. Ancak ürtiker tekrarlıyor, çock ciddiyse veya 6 aydan uzun sürmüşse mutlaka ürtikerin nedeni gerekli testlerle incelenmelidir.
Ürtiker tedavisinde bakkal ürünlerinden kaçınmak gerekir
Özellikle renkli şekerler, çikolata gibi paketle, şişeyle satılan market ürünleri tüketilmemelidir. Çünkü bu ürünlerde katkı maddeleri veya koruyucu maddeler vardır. Bu nedenle kaçınmak gerekir.
Ne zaman hastanede yatarak tedavi edilmelidir?
-Özellikle kaşıntı dayanılmayacak kadar oluyor ve sık sık enjeksiyon gerekiyorsa,
-Enjeksiyon sonrasında rahatlama yoksa
-Çok ciddi bir ürtiker tablosu yaşanıyorsa yatırılarak tedavi edilmesi daha uygun olacaktır.

Ürtiker Tedavisini Çocuk Doktorları yapabilir mi?

Ürtikerli bir çocuğun acil tedavisini çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları da yapabilir.

Ürtikerin tedavisi için ne zaman çocuk alerji uzmanına götürmek gerekir?
-Tedaviye cevap vermeyen ürtiker
-Çok ciddi ürtiker gelişmişse
-6 aydan uzun süren ürtiker varsa
Ürtiker ve alerji hastalıkları konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir.
Çocuk alerji / immünoloji uzmanları çocuklardaki ürtiker ve alerji hastalıkları konusunda özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle tedaviye cevap vermeyen ürtikerli çocukların çocuk alerji uzmanı tarafından incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay