Astım belirtilerini kötüleştiren, astım alevlenmelerine neden olan maddeler ya da durumlar astım tetikleyicisi olarak adlandırılır. Astım tetikleyicileri yaygındır ve bu kadar yaygın olmaları, tetikleyicileri sorun haline getirir. Bazı durumlarda, tüm astım tetikleyicilerinizden kaçınmak zor olabilir. Bununla birlikte, küçük bir planlamayla, tetikleyicilerinize maruz kalmayı önlemeyi ve astım alevlenmesi veya atak riskinizi azaltmayı öğrenebilirsiniz.

Havadaki tetikleyiciler

Astım belirtilerine neden olan ya da belirtileri kötüleştiren çok sayıda solunum maddeleri vardır. Polenler, hava kirliliği, tütün dumanı gibi bazı maddelere maruz kalmak astım alevlenmesine neden olabilir. Çiçekler, yabani otlar ve otlar yıl boyunca çiçek açsa da, polenler en çok ilkbahar ve sonbaharda etrafa yayılır. Günün en yoğun polen saatlerinde dışarıda olmaktan kaçının. Bu doğrultuda klima kullanmanız yararlı olabilir. Klima, polen gibi iç mekandaki hava kirleticileri azaltır ve odadaki veya evdeki nemi düşürür. Bu, toz akarlarına maruz kalma riskinizi ve alevlenme riskinizi azaltır. Soğuk havaya maruz kalmak da bazı insanlarda astım alevlenmesine neden olabilir. Bu sebeple soğuk havalarda daha dikkatli davranmak faydalı olacaktır.

Evcil hayvanlar astımı tetikleyebilir

Evcil hayvanlar, hassas olan kişilerde bazı reaksiyonlara neden olabilir. Evcil hayvan alerjiniz ve astımız varsa, alerjene maruz kalmak astım alevlenmesi yaşamanıza neden olabilir. Evcil hayvan pulları bir tetikleyicidir ve tüm hayvanlarda vardır.

Ek olarak, bir hayvanın tükürüğünde, dışkısında, idrarında, saçında ve derisinde bulunan proteinler astımı tetikleyebilir. Bu tetikleyicilerden alevlenmeyi önlemenin en iyi yolu, hayvandan tamamen kaçınmaktır. Evinizde evcil hayvanınız varsa, hayvanı yatak odanızdan, mobilyalardan uzak ve mümkünse çoğu zaman dışarıda tutmayı deneyin.

Toz akarlarına dikkat edin

Yaygın bir alerjen olan toz akarları, yatak odaları, oturma odaları ve ofisler de dahil olmak üzere sık sık kullandığımız yerlerde ve odalarda saklanmayı sever. Yatağınızda ve sıklıkla kullandığınız kumaş takımlarınızda antialerjen kılıflar kullanmaya çalışın. Yastığınız ile yastık kılıfınızın arasına giren toz geçirmez yastık kılıfları kullanın ve çarşafları mümkün olan en yüksek ısıda yıkayın.

Halılar ve kilimler de toz mıknatıslarıdır. Evinizdeki halı miktarını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

Küflenmeye dikkat edin

Küf, büyük astım tetikleyicilerinden biridir. Mutfağınızda, banyonuzda, bodrum katınızda ve bahçenizdeki nemli yerlerin farkında olarak bu tetikleyicilere dikkat ederek alevlenmeleri önleyebilirsiniz. Yüksek nem, küf oluşumu riskini artırır. Havadaki nem oranını dengelemek için bir ne cihazı kullanabilirsiniz.

Sürüngen böceklere dikkat edin

Hamam böcekleri sadece tüyler ürpertici değildir; astım tetikleyicisi de olabilirler. Bu böcekler ve dışkıları, potansiyel bir astım tetikleyicisidir. Bir hamam böceği sorunu keşfederseniz, bu durumu gidermek için yardım alın. Açık su ve yiyecek kaplarını örtün, saklayın ve çıkarın. Hamam böceği gördüğünüz tüm alanları süpürün ve paspaslayın.

Astımı tetikleyen diğer nedenler

Akciğerlerinizi etkileyen enfeksiyonlar, virüsler ve hastalıklar astımınızı tetikleyebilir. Örnekler arasında soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, zatürre ve grip yer alır. Sinüs enfeksiyonları ve asit reflü, bazı ilaçlar gibi astımın alevlenmesine de neden olabilir.

Parfümler ve yoğun kokulu ürünler solunum yollarınızı kötüleştirebilir. Stres gibi güçlü duygular hızlı nefes almanıza neden olabilir ve astım belirtilerini artırabilir. Ek olarak, gıda alerjileri, özellikle bir gıda alerjenine karşı anafilaktik reaksiyon geçirme geçmişiniz varsa, astım atağına neden olabilir.

Tetikleyicilerinizden kaçının

Alerjik astımınız varsa bu duruma neden olan alerjen maddeden kaçınmak oldukça yararlı olacaktır. Astım tamamen tedavi edilen bir hastalık olmamasına rağmen, astımı kontrol altına alabilirsiniz. Alerji uzmanınız ile birlikte hazırlayacağınız bir astım kontrol planı, alevlenmeleri en aza indirmek konusunda size yardımcı olacaktır.

Egzersiz, yaygın bir astım tetikleyicisi olabilir, ancak bu, kaçınmamanız gereken bir tetikleyicidir. Fiziksel aktivite genel sağlığınız için önemlidir ve almaya değer bir risktir.

Fiziksel aktivite, egzersiz ve açık hava aktivitelerini hayatınıza dahil etme konusunda profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Tetikleyicilerden kaçınamadığınız durumlarda:

Bazı tetikleyiciler o kadar yaygındır ki onlardan kaçınmak neredeyse imkansız bir hal alabilir. Toz karaları bu duruma iyi bir örnektir. Toza karşı çok hassas olan kişiler bundan kaçınmakta zorlanacaktır. Bu durumda alerji uzmanınız size alerji aşı tedavisini önerebilir. Alerji aşısında vücudunuzun alerjen maddeye zamanla duyarsızlaşması hedeflenir.  Bu tedavi, alevlenme sırasında astım belirtilerinizi azaltabilir ve bazı tetikleyicileri daha yönetilebilir hale getirebilir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım