Alerjiler ve astım arasında sıklıkla bir bağlantı vardır. Ancak alerjisi olan herkesin astımı olmayabilir ya da astımı olan herkesin alerjisi olmayabilir. Ancak polen, toz, evcil hayvan tüyleri gibi alerjenler bazı kişilerde astım semptomlarını ve astım ataklarını tetikleyebilir. Bu durum da alerjik astım olarak adlandırılır. Alerjik astım belirtileri genellikle alerjik olmayan semptomlar ile aynıdır. En yaygın alerjik astım belirtileri; özellikle geceleri, egzersiz sırasında ya da gülerken olan öksürük, hırıltı, nefes darlığı, hızlı nefes alma, göğüste daralma gibi durumlardır. 

Alerjik Astımı Tetikleyen Yaygın Alerjenler 

Alerjik astımı tetikleyen belli başlı yaygın alerjenler bulunur. Bu alerjenler şunlardır:

Polen: Ağaçlardan, otlardan ve yabani otlardan gelen polenler yaygın bir alerjendir. Havadaki bu parçacıklar genellikle yılın belli mevsimlerinde zirveye ulaşır ancak tüm yıl boyunca evinizde ve hava kanallarında olabilirler. 

Hayvan tüyü: Evcil hayvan idrarı, dışkısı, tükürüğü ya da tüylerinde bulunan deri pulları alerjendir. Hayvanla temas edilmediği durumlarda da hayvanla temas eden kişiler alerjeni bulunduğu çevreye taşıyabilir. 

Küf-mantar: Nemin olduğu her yerde küf ve mantar oluşumu olabilir. Dış mekanlarda olduğu gibi iç mekanlarda da küf-mantar kolay bir şekilde ürer ve yapısında bulunan sporlar ile havaya karışır. 

Toz Akarları (mite): İnsan derisi döküntüsü ile beslenen mitelar gözle görülemeyecek kadar küçük yapıdadır. Yastıklarda, yataklarda, halılarda, örtülerde, kıyafetlerde, kumaşlarda vb. çok sayıda yerde bulunurlar. 

Hamamböcekleri: Bu böcekler dünyanın en tropikal bölgesinde de en soğuk bölgesinde de yaşayabilirler. Bu böceklerin dışkıları, tükürükleri alerjendir ve her yerde bulunabiliyor. 

Bazı tahriş edici maddeler alerjik astıma neden olmasa da astım krizini tetikleyebilir. Bu maddeler; tütün dumanı, hava kirliliği, soğuk hava, güçlü kimyasal kokular, parfümler ya da diğer kokulu ürünler olarak sıralanabilir. 

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

    phone

    Bilgi ve Randevu Hattı

    Alerjik Astım Teşhisi ve Tedavisi

    Alerjik astım, viral solunum yolu enfeksiyonları, egzersiz, havadaki tahriş edici maddeler, stres, kullanılan ilaçlar, bazı gıda katkı maddeleri ve alerjik olmayan astıma neden olan faktörlere göre yoğunlaşabilir. Semptomlarınıza neyin sebep olduğuna bakılmaksızın alerji uzmanınız alerjik astımı teşhis etmek ve tetikleyici faktörlerin alerjilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek ve tedaviniz için uygun planı sağlamak için gerekli donanıma sahiptir. Alerji uzmanı tanı konulması için gerekli testleri yaparak alerjik astımınızın olup olmadığını kolay bir şekilde belirleyebilir. Alerji uzmanları, deri testleri ya da kan testleri ile alerjik astım teşhisini kolay bir şekilde koyabilir ve alerjik astımınızı tetikleyen alerjenleri tespit ederek ortaya çıkarabilir. Alerji uzmanınız aynı zamanda durumu rahat bir şekilde yönetebileceğiniz plan oluşturur. Çeşitli tedavi yöntemleri arasından size uygun yöntem belirlenerek tedaviye başlanır. Alerjenden uzak durmak, mümkün ise, semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca altta yatan alerji tespit edildikten sonra bağışıklığınızı güçlendirecek ve alerjen ile reaksiyonu azaltacak immünoterapi tedavisi de yapılabilir.