Bu testle de astım tanısı için yardımcı bilgiler elde edilebilir.
Sabah ilaç alamadan yapılan PEF ölçümü en düşük değerdir. Akşam ilaç aldıktan 20 dakika sonra yapılan PEF ölçümü ise en iyi değerdir. Her çocuğun en iyi PEF değeri çocuğun hiç şikayeti olmadın ölçülen PEF değeridir ve kaydedilmelidir. Çocukta ilerde nefes sıkışması olursa bu en iyi değere göre değerlendirme yapılmalıdır. Pefmetre Nasıl Kullanılır?

Pefmetre Neye Yarar?

PEFMETE ile zir ve hava akımı ölçülür ve astımın iyiye mi yoksa kötüye mi gittiği konusunda bilgi verir. Aynı zamanda astım ciddiyetinin saptanmasında yardımcı olur.

Pefmetre Kaç Yaşından Sonra Uygulanır?

4-5 yaş ve üstünde uygulanabilir. Her zaman aynı PEFMETRE kullanılmalıdır. Farklı pefmetrelerde farklı sonuçlar çıkabilir. Uzun süre kullanılanlarda bozulmalar olabilir. Bu nedenle değiştirmek gerekebilir.

Nasıl bir Pefmetre Kullanmalıyım?

Dijital ve mekanik olanları vardır. Her ikisi de kullanılabilmektedir. Dijital olanlarda aynı zamanda FEV1 ölçümü de yapılabildiği için daha idealdir. Bütçeniz uygunda daha uygun olur.

PEF Ölçüm Metodu:

1.       Ayakta veya oturur pozisyonda uygulanır.
2.       PEFMETRE göstergesi sıfıra getirilir.
3.       Mümkünse burun mandalla kapatılır.
4.       Derin bir nefes alınır. Nefes en hızlı bir şekilde verilir. Elinizin ibrenin hareketini engellememesi gereklidir. İbrenin geldiği yer kayıt edilir. Aynı işlem 3 kez uygulanır. En iyi PEF değeri kayıt edilir.
5.       Kayıt edilen PEF en iyi PEF değerine göre değerlendirilir. Doktorunuzun belirlediği seviye altında olursa doktorunuzla temasa geçmelisiniz.