Çocuklarda görülen astım, polen solumak, soğuk algınlığı ve daha pek çok tetikleyiciye maruz kalındığında ortaya çıkar. Çocukluk çağı astımı oyun, spor, okul ve uykuyu engelleyen rahatsız edici günlük belirtilere neden olabilir. Bazı çocuklarda yönetilmeyen astım tehlikeli astım ataklarına neden olabilir. Astıma neden olan çok sayıda tetikleyici bulunur ve çocukların bu tetikleyicilerden sakınması önemlidir. Astımlı çocuklar nasıl giyindiği de önemli bir konudur ve astımlı çocukların uzak durması gereken giysiler vardır. 

Astımlı Çocuklar Hava Şartlarından Hızlı Etkilenir

Astımlı çocuklar akciğerleri astımı olmayan çocuklara kıyasla çok daha hassastır. Bunun nedeni astımlı çocukların akciğerlerinde oluşan enflamasyon adı verilen iltihaplanmadır. Bu iltihaplanmaya sebep olan bazı maddeler vardır. En yaygın nedenler ise; ev tozu akarları, küfler, evcil hayvan tüyleri gibi alerjenlerdir. Diğer nedenler arasında ise, genetik, obezite, hava kirliliği gibi durumlar bulunur. Tüm bu faktörler akciğerlerde enflamasyon oluşmasına neden olabilir. Enflamasyon akciğerlerde aşırı hassasiyete yol açar. Bu hassasiyet çeşitli alerjenler dışında hava koşullarına karşı duyarlılığı beraberinde getirir. Soğuk havanın akciğere girmesi ile birlikte zaten hassas olan akciğer bronşlarında daralma görülür ve bu durum da astım belirtilerinin şiddetlenmesine neden olabilir. 

Astımlı Çocuklar Özellikle Kış Döneminde Giyindiğine Dikkat Etmelidir

Astımlı çocukların akciğerinde aşırı hassasiyet olması, astımlı çocuklarda sık öksürüğe, nefes sıkışmasına hırıltılı solunuma neden olur. Astımlı çocuklar gribal enfeksiyonlara çok daha kolay bir şekilde yakalanabilir. Astımlı çocukların gribal enfeksiyonları uzun süreli olabilir ve ağır geçebilir. Bu sebeple astımlı çocukların özellikle kış döneminde oldukça dikkatli olması ve giydiklerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü soğuk havanın akciğere doğrudan girmesi astım alevlenmelerine sebep olacaktır. 

Astımlı Çocuklar Kışın Nasıl Giyinmeli?

Akciğerleri oldukça hassas olan astımlı çocukların soğuk havalarda bir dizi önlem alması gereklidir. Soğuk havayı ve rüzgarı önleyici önlemler, oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçmiş olur. Rüzgar maskesi veya atkı ile ağız ve burnu kapatmak rüzgara karşı koruma sağlayacaktır. Bu sayede soğuk havanın doğrudan akciğere inmesi önlenebilir. Astımlı çocukların yünlü kıyafetlerden, özellikle de iç çamaşırlarından uzak durması gerekir. Pamuklu çamaşırları tercih etmek, astımlı çocuklar için fayda sağlayacaktır. Astımlı çocuk, çok terleyen bir çocuksa eğer bu konuda en iyi çözüm de ipek iç çamaşırlarını tercih etmek olacaktır. İpek kumaş, teri en iyi çeken ve ıslaklık yaratmayan bir kumaştır. Astımlı çocukların hava koşullarından etkilenmemesi ve bu koşullara uyum sağlayabilmesi için kat kat giyinmesi de önerilir. Örneğin havanın soğuk olduğu zamanlarda çocuğunuz dış ortamda soğuktan korunmak için atkı, kalın mont gibi kıyafetler kullanacaktır. Ancak iç ortamın sıcaklığında da terlememesi için montun altına çok kalın bir kazak giyinmemesi gerekir. Bunun yerine yine ortamın ısısı ile uyumlu olabilecek şekilde normal kalınlıkta bir kazağın üzerine yelek giyinebilir. Ortam ısısı artınca yeleği kolayca çıkarır ve terlemenin önüne geçmiş olur. 

Sonuç olarak;

*Astımlı çocuklar çok hassastır ve hava koşulların çok çabuk etkilenebilir.

*Astımlı çocukların pamuklu ve ipek kumaşları tercih etmeleri gerekir. 

*Astımlı çocukların terlememesi için ortam havasına uyum sağlayacak şekilde kat kat giyinmesi faydalı olacaktır. 

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım