Kayak sporu, kış mevsiminin en sevilen sporlarından biridir diyebiliriz. Tüm çocuklar soğuk havaya aldırmadan dışarı çıkıyor, koşup oynuyor, kayak yapıyor ve bir çok çeşitli aktivitelere katılıyor. Ama astımlı çocukların özellikle soğuk havalarda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Astımlı Çocuklar da Spor Yapmalı

Astımı olan çocukların aileleri genellikle çocuklarının spor yapmalarını istemezler. Çünkü astımlı çocukların büyük çoğunluğu egzersiz yaparken öksürük, nefes sıkışması gibi şikayetleri olur. Ancak çocuk spor yapmaz ise aktivitesi azalan çocuk bu sefer de obezite sorunuyla baş başa kalır. Obezite, astımın daha da kötüleşmesine neden olur. Astımlı çocuğun spor yapmasına engel olunmamalıdır. Spor seçiminde daha çok yüzme, tenis, voleybol, basketbol gibi spor aktiviteleri önerilmekle birlikte her spor yapılabilir. Tek yapılmaması gereken spor tüple dalıştır.

Spor Yaparken Bazı Noktalara Dikkat Etmelisiniz

Astımı olan çocuk da spor yapmalı. Ancak spor yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Spor yapmadan 30 dakika önce hafif terleme oluncaya kadar 15 dakika ısınma hareketleri yapılmalıdır. Hafif ısınmadan 30 dakika sonra yapılacak egzersizle spor yaparken akciğerlerinizle ilgili sorun yaşama şansınız çok az olacaktır. Soğuk havada yapılan sporlar genellikle tavsiye edilmez ama bazı önlemlerle yapılabilir. Kış ayında yapılabilecek en güzel egzersizden biri de kayak sporu yapmaktır. Astımlı çocuklar da kayak yapabilir.  Kayak yapmadan önce bazı önlemler alınmasında fayda vardır. Bu önlemler:

– Kayak yapmadan 30 dakika önce hafif egzersiz yapılmalı.
– Soğuk havayla doğrudan temas engellenmelidir. Bunun için atkı veya kar maskesi kullanılmalıdır. Doğrudan soğuk havadan nefes alınması engellenmiş olur.
– Burundan nefes alıp verilmelidir. Burundan nefes alınması alınan nefesin nemlenmesini ve ısınmasını sağlayacağı için önemlidir.
– Egzersiz ile nefes sıkışmaları oluyorsa egzersizden 15 dakika önce doktorun tavsiye ettiği nefes açıcı ilaçlar kullanabilir.
– Spor yapmak için astımınızın kontrol altında olması ve kontrol altında değilse öncelikle tedavi olunması çok önemlidir. Kontrol altında olmayan astımlı çocukların spor yapmaları çok kötü sonuçlara neden olabilir.