Çocuk ve bebeklerde burun tıkanması önemli bir sorundur. Bazen burun tıkanması hafifi gribal enfeksiyonlara bağlı olabilirken bazen çok ciddi olabilir. Burun tıkanıklığı belirtileri de iyi değerlendirilmelidir.

Burun tıkanıklığı belirtileri şunlardır;

-Burun yerine ağızdan nefes alıp verilir.
-Küçük bebeklerde emmede azalma olur. Çünkü burnu tıkalı olan çocuk emerken ağzı da tıkalı olduğu için emmeyi yarıda bırakır.
-Burundan nefes alıp veremez.
-Küçük bebeklerin dudak etrafında hafifi morarma olabilir.
-Burunda akıntı olabilir veya olmayabilir.
-Burun tıkalı olan çocukta geniz akıntısı olabilir. Ön tarafa burun tıkanması nedeniyle genize doğru akıntı olur.
-Burun tıkanması sonrasında sinüzit gelişebilir ve baş ağrısı olabilir.
-Burunda polip nedeniyle burun tıkanması olan çocuklarda astım (Sık öksürük, nefes sıkışması) veya kistik fibrozis (Büyüme gelişmede gerilik, sık öksürük ve nefes sıkışması), alerjik nezle (Sık hapşırma, burun kaşınması) hastalığını belirtileri olabilir.
-Burunda yabancı bir cisme bağlı burun tıkanması olursa kanlı burun akıntısı olabilir.
-Alerjik nezleye bağlı burun tıkanması olan çocuklarda birlikte burun kaşınması, sık nezle, peş peşe hapşırma, gözlerde kaşınma veya sulanma olabilir.
-Besin alerjisine bağlı burun tıkanması olan çocuklarda ciltte kaşıntı, egzama gibi belirtiler olabilir.

Bu belirtilerden bir ya da daha fazlası çocuğunuzda görülebilir. Burum tıkanıklığının sebebini doğru anlamak bu durumun üstesinden gelmek için atılacak il adımı oluşturmaktadır.

Burun tıkanması 10 günden uzun sürmüşse mutlaka bir doktor tarafından görülmesi gerekir. Çünkü, 10 günden uzun süren burun tıkanması arkasından genelde sinüzit gelişebilmektedir.

Astım ve alerjik hastalıkların belirtileri ile birlikte burun tıkanması olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay