Burun tıkanması olan bir çocukta mutlaka alerji de akla gelmelidir. Burun tıkanıklığı ve alerji birlikte görülebilmektedir. Özellikle sık burun tıkanması olan, ailesinde alerjik nezle, astım, egzama gibi alerjik hastalık olan çocuklarda alerjik hastalıklar akla gelmelidir. Alerjik hastalıklar genetik geçiş göstermektedir.

Burun Tıkanıklığı ve Alerji Nedenleri

Tek bir defa burun tıkanması olan bir çocukta alerjik hastalık düşünülmez. Ancak sık tekrarlayan burun tıkanması olan, peş peşe hapşırma, burun kaşınması, gözlerde sulanma, kaşınma, ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi alerji belirtileri olan bir çocukta alerjik bir durum akla gelmelidir.

Sonuç olarak burun tıkanması olan bir çocukta birlikte şu belirtiler oluyorsa alerjik hastalık akla gelmelidir;
-Peş peşe hapşırma,
-Sık burun kanaması,
-Burun kaşınması,
-Sık tekrarlayan nezle,
-Gözlerde kaşınma ve sulanma,
-Boğazda kaşınma,
-Bahar aylarında veya evde temizlik yapılınca belirtilerin olması,
-Sık öksürük,
-Akciğerde hırıltı,
-Egzama belirtileri,
-Uykuda horlama ve ağız açık uyuma,
-Geniz etinin tespit edilmesi,
-Sık ağız kokusu,
-Sık sinüzit ve kulak iltihabı,
-Anne, baba, kardeş veya yakın akrabalarda asrım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik bir hastalığın olması.
Sonuç olarak burun tıkanması olan bir çocukta neden olarak alerjik hastalıkların düşünülmesi gerekir. Alerjik nezleye bağlı çocuklarda geniz akıntısı olur ve geniz akıntısına bağlı da geni eti büyür. Bu çocuklar sıklıkla geniz ati ameliyatı olur. Ancak geniz eti ameliyatına rağmen daha sonra belirtiler devam eder. Bu nedenle de geniz eti ameliyatı düşünülen bir çocukta alerjik nezle belirtileri sorgulanmalıdır.

Burun Tıkanıklığı Alerji Testi

Bu saydığımız belirtiler alerjik nezle, astım ve egzama belirtileridir. Bu nedenle burun tıkanması yanında saydığımız belirtiler oluyor ise altta yatan bir alerjik hastalık olabilir. Alerjik nezle, astım, besin alerjisi veya egzama belirtileri birlikte olan burun tıkanıklıklarının mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca görülmesi gerekir.

Burun tıkanıklığı ile alerjik hastalıkların belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay