Çocuğumda Astım Belirtileri Varsa Ne Yapmalıyım?

Çocuğumda astım belirtileri var diyorsanız şimdi de ne yapacağınızı düşüyorsunuz. Acaba astım hastalığı var mı? Ya astım hastalığı varsa, tedavisi var mı? Bu gibi birçok soru aklınıza geliyor. Şimdi çocuğumda astım belirtileri varsa ne yapmalıyım sorusuna cevap bu makalede bulabileceksiniz.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım belirtilerinden sık tekrarlayan öksürük, hışıltı (Hırıltı) ve nefes sıkışması astımın en önemlilerindendir. Oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük olması da astımın önemli bir belirtisidir.

Astım Belirtileri Varsa Çocuğumu Ne Zaman Doktora Götürmeliyim?

Çocuğunuzda astım belirtileri varsa vakit geçirmeden doktora başvurmanız gerekir. Çocuk doktorları ön incelemeyi yapabilir. Astım belirtileri olduğu gerçekten düşünülüyorsa Çocuk Alerji Uzmanına girmenizde fayda var. Çünkü astım teşhisinin konulması ve tedavinin planlanması gerekir. Bu tedavi 1-2 aylık bir tedavi olmayıp belki de yıllar sürecek bir tedavi olacağı için teşhisin balta doğru konulması ve tedavinin doğru ayarlanması çok önemlidir.

Astım İçin Neden Çocuk Alerji Uzmanına Gidilmeli?

Çocuğunuzda astım belirtilerinden bazılar varsa astım olup olmadığının anlaşılması gerekiyor. Bunun için çocuk alerji uzmanına başvurmanız gerekir. Çünkü çocuklardaki astımın %90 nedeni alerjidir. Bu konuda en deneyimli uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Astım belirtileri olan çocuk hakkında  çocuk alerji uzmanı tarafından aileden çok detaylı bilgi alınır ve elde edilen bilgiler sonrası astım düşünülürse incelemeye alınmalıdır. Astım belirtileri olan her çocuk astım değildir. Bu nedenle incelenmeli ve astım teşhisi konulursa da tedavisi planlanmalıdır. Astımlı çocuklardan alerjisi çok yüksek olanlarına aşı tedavisi düşünülebilir. Astımı olmayanlar da takibe alınır. Astım teşhisi konulmadan çok ağır astım tedavileri kullanılmamalıdır. Uzun süre boşu boşuna astım ilaçları kullanıyor olabilirsiniz. Bu nedenlerle astım belirtileri olan çocuklarda astımın doğru teşhisinin konulması çok önemlidir.

Çocuk Alerji Uzmanına Giderken ne Yapmalıyım?

Çocuk alerji uzmanına giderken alerji testlerini etkileyebilecek alerji şurupları, tabletleri, öksürük şurupları, soğuk algınlığı şurupları 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Sprey veya nebulizatörle kullanılan ilaçlar alerji testlerini etkilemez. Bu nedenle kesmeye gerek yoktur. Astım ilaçlarınızı ve ilaçları kullanırken kullandığınız hazne veya aletlerinizi de yanınızda getirmeyi unutmayınız. Açlık önemli olmadığı için çocuğunuzu aç bırakmaya gerek yoktur. Ter testi gerekebileceği için 1 gün önceden çocuğunuza banyo yaptırabilirsiniz.