Çocuklarda öksürük tedavisi, öksürüğün nedenine göre değişmektedir. Öksürüğün birçok nedeni olduğu için öncelikle nedenin tespit edilmesi gerekir. Öksürük kesicilerin kullanılması doğru olmadığı gibi çocuğa zarar da verebilir. Bu nedenle öncelikle neden bulunmalı ve nedene göre öksürük tedavisi yapılmalıdır.

Öksürük nedeni gribal enfeksiyona bağlıysa antibiyotik kullanılması doğru değildir. Çünkü gribal enfeksiyonlarda antibiyotiğin faydası olmaz. Genellikle gribe bağlı öksürükte tedavi gerekmez. 1-2 hafta içinde düzelir. Gribal enfeksiyona bağlı burun tıkanıklığı varsa burun açan damlalar veya spreyler kullanılabilir. Bol sıvı alınması ve istirahat edilmesi önerilebilir. Geniz akıntısı varsa geniz akıntısını azaltan tedaviler verilebilir.

Kronik öksürük tedavisi ise altta yatan hastalığa bağlıdır. Yani 1 aydan uzun süren öksürükte neden bulunmalı ve bu nedene göre tedavi verilmelidir. Örneğin öksürük nedeni astıma bağlıysa bronşları genişleten nefes açıcı tedaviler verilebilir. Keskin kokulu parfüm ve temizlik malzemelerin kullanımından kaçınmak fayda sağlayabilir.

Öksürük şurupları

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının öksürük tedavisinde etkisi çok yeterli değildir. Öksürük ilaçlarının etkili olduğu veya çocuklarda zararlı olduğuna yönelik yeterli bir kanıt da yoktur.

Guaifenesin gibi balgamı incelten ajanlar ve dextromorfan gibi öksürük baskılayıcı ajanlar denenebilir. Faydası çok belirgin değildir.

Eğer çocuğunuzda astım belirtileri varsa çocuk alerji uzmanından randevu almanız gerekir. Çocuk alerji uzmanları bu hastalığın tedavisinde en iyi doktorlardır.

Öksürük Tedavisinde Antibiyotik

Çocuklarda öksürük tedavisi için sıklıkla antibiyotik tedavisi verilir ancak antibiyotikler öksürük süresinde faydalı olmaz.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım