Çocuklara alerji testini yapma konusunda en deneyimli olan uzmanlar Çocuk Alerjisi uzmanlarıdır. Çocuk Alerji uzmanları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığı sonrası çocuklardaki alerjik hastalıklar konusunda eğitim alan ve alerji alanında uzmanlık belgesi olan uzmanlardır.
Çocuklarda alerji testi tekniği yetişkinlerden bazı farklılıklar göstermektedir. Ayrıca test sonucunun ve çapraz reaksiyonların değerlendirilmesinde deneyim çok önemlidir. Alerji testi doğru teknik ve deneyimli kişilerce yapılmadığı takdirde yanlış teşhis ve tedaviye neden olabilir. Hatta çocuğun yaşamını tehdit eden ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  phone

  Bilgi ve Randevu Hattı

  Çocuklara Alerji Testini Hangi Doktor Yapmalıdır?

  Yetişkin uzmanlık dalları olan göğüs hastalıklar uzmanı, dahiliye uzmanı gibi uzmanların çocuk yaş grubuna bu testi yapması etik olmadığı gibi uygun da değildir. Çünkü bu uzmanlık alanları eğitimleri döneminde çocuk alerji bölümünde bu testin eğitimini almamaktadır. Çocuk hastalara karşı yaklaşım deneyim ve eğitim gerektirir. Nasıl bir çocuk doktorunun yaşlı bir hastaya bakması doğru değilse tam tersi de yani yetişkin uzmanlık alanlarının da çocuk hastalara bakması doğru değildir. Dermatoloji uzmanlarının da astım, alerjik nezle teşhisi için alerji testi yapmaları doğru değildir.

  Çocuklarda astım, egzama, gıda alerjisi, alerjik nezle gibi alerjik hastalıkların bir kaçı aynı anda birliktedir. Örneğin astımı olanlarda genelde alerjik nezle de vardır veya egzama vardır. Egzaması olanın gıda alerjisi vardır. Bu nedenle tüm bu alerjik hastalıklar konusunda deneyimli olmak gerekir. Çocuk Alerji Uzmanlığı çocuklardaki alerjik hastalıkların tümüyle ilgilenilmesi için ortaya çıkan bir uzmanlık alanıdır.
  Alerji testi tek başına teşhis koyduramaz. Hiçbir anlamı yoktur. Çocuğun muayenesi ve alınan bilgilerle birlikte değerlendirilmelidir. Astım belirtileri birçok hastalıkta görülebilir. Bu belirtilerin astıma mı ait yoksa diğer hastalıklara mı ait olduğunu tespit etmek gerekir.

  Eğitimsiz kişilerce yapılan alerji testi sonucuna göre yanlış teşhis konulması ve yanlış tedaviler başlanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Maalesef alerji dalında uzmanlık belgesi olmayan birçok hekim birbirleriyle yarışırcasına çocuklara alerji testi yapmaya ve hatta daha da ileri giderek aşı tedavisi başlamaya çalışıyor. Bu suistimallere izin vermemek gerekir.

  Çocuklara Alerji Testinde En Sık Yapılan Yanlışlar

  -Çocuk alerji uzmanları dışındaki uzmanların eğitim almamalarına rağmen çocuklara alerji testi yapmaya çalışmaları doğru değildir.
  -Yetişkin alerji uzmanların çocuklara da test yapmaya çalışmaları da doğru değildir. Yetişkin alerji uzmanları 18 yaşından küçük çocuklar için deneyim sahibi değildir.
  -Alerji testinin tek başına teşhis koydurur denilmesi de yanlıştır.

  Prof. Dr. Ahmet Akçay