Çocuklarda alerji testi alerjik hastalıkların teşhisi için önemli bir teşhis aracıdır. Çocuklar için alerji testi nasıl yapılır sorusu sıklıkla aileler ve çocuklar için önemlidir. Acaba ağrılı mı? Kan yoluyla mı yoksa cilt yoluyla mı yapılır? Tüm bunları sizler için yazdık.

Test birçok alerjik hastalık için yapılmaktadır. Test, alerjik hastalıkların teşhisi konusunda yardımcı olabilen bir testtir. Bu testin çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca, yetişkinlerde yetişkin alerji uzmanlarınca yapılması uygundur. Çünkü bu testin yapılması ve değerlendirilmesi konusunda çocuk alerji uzmanları eğitim alan uzmanlardır. Çocuklar için alerji testi astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, arı alerjisi, ilaç alerjisi gibi bir çok alerjik hastalıkta çeşitli yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Çocuklarda alerji testi kaç yaşında yapılır?

Test her yaşta yapılabilir. Gıda alerjisi için 1 aylıktan itibaren yapılması, astım ve alerjik nezle için 2-3 yaşından sonra yapılması daha uygun bir yaklaşımdır. Ancak bilinmelidir ki çocukların kliniğine göre testi her yaşta yapılabilmektedir.

Çocuklarda alerji testi nasıl yapılır?

Kandan ve ciltten test yapılabilir. Ciltten yapılan testi daha güvenilir bir testtir. Bu nedenle öncelikle kandan alerji testinin yapılması daha uygun olacaktır. Bazı durumlarda ise kandan alerji testi gerekebilir.

Ciltten yapılan testi koldan veya sırttan yapılabilmektedir. Bu test için öncelikle alerjenler damlatılır. Daha sonra bir lanset yardımı ile cilde nüfus ettirilir. 15-20 dakika sonra sonuç değerlendirilir. Alerji testinin değerlendirilmesi çocuk alerji uzmanlarınca yapılması çok önemlidir. Çünkü bu testin sonucunun yorumlanması çok önemlidir. Doğru teknikle yapılan bu testin yorumuna göre alerji aşısının başlanıp başlanmayacağı konusunda da karar verilmektedir. Bu testin sonucuna göre aynı zamanda hangi alerjenlerden korunmanız gerektiği konusunda karar verilmektedir. Tek başına test sonucuna göre karar verilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle alerji testini kimin yorumladığı çok önemlidir.

Çocuklarda alerji testi ağrılı mıdır?

Çocuklar için ciltten yapılan test ağrılı değildir. Kan alma veya enjeksiyon gibi ağrısı yoktur. Bu nedenle ciltten test korkulacak bir test değildir.

Çocuklarda alerji testini aşağıdaki videodan görebilirsiniz.


Sonuç olarak;

  • Çocuklar için testi ciltten veya kandan yapılabilen testtir.
  • Ciltten yapılan test daha güvenli olup her yaşta yapılabilir.
  • Çocuklarda test gıda alerjisi için bir aylıktan itibaren ve astım ve alerjik nezle gibi hastalıklar için 2-3 yaşından sonra yapılması uygun olmakla birlikte çocuğun kliniğine göre her yaşta yapılabilir.
  • Çocuklarda test ağrısız ve acısızdır. 

Prof. Dr. Ahmet Akçay