Bebeklerde egzama çok sık görülen bir sorundur. Egzama yerine bazen atopik egzama, atopik dermatit denildiği de olur. Egzama önemlidir. Çünkü bilinmesi teşhis konulmasında çok önemlidir. Bu yazımızda egzama belirtileri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için yazdık.

Egzama Belirtileri

Bebeklerde egzama diğer adıyla atopik dermatitin ilk belirtisi yanaklarda olan kızarıklıklardır. Aileler genellikle öpmekle olduğunu düşünürler. Bazı zamanlar azalır bazı zamanlar ise çok belirginleşir. Aslında egzama alerjik yürüyüşe başlandığının ilk belirtisidir. Yüzde olan kızarıklık daha sonra bebeğin büyümesiyle boyun altlarında, kol ve bacakların dış yüzeylerinde kendini göstermeye başlar. Bebek daha da büyümeye başlayınca artık kızarıklıklar eklem yerlerinde olmaya başlar. Bacak arkalarında ayak bileği etrafında, el bileği etrafında, kulak arkasında kaşıntılı kızarıklıklar olur. Bu kızarıklıklar kaşıntılıdır. Kaşıntıdan dolayı bebekler geceleri iyi uyuyamaz.
Egzama belirtilerini özetlersek;
– Yüzde kızarıklık olması,
– Boyunda, kulak arkalarında kızarıklık olması,
– Kolun eklem yerleri, el bileği, diz arkası, yak bileği etrafı gibi eklem yerlerinde kaşıntılı kızarıklık olması,
– Cildin kuru olması (özellikle banyo sonrası).

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  phone

  Bilgi ve Randevu Hattı

  Egzamalı Bebeklerin Ciltleri Kurudur

  Egzamalı bebeklerin ciltleri kurudur. Kaşıntı ve huzursuzluk olur. Kaşıntının asıl nedeni ciltteki kurumadır. Egzamalı bebeklerin ciltlerinin su tutma kapasitesi yetersiz ve yağ miktarı da azalmıştır. Cildin bu özelliğinin çeşitli nedenleri vardır. Genetik, ev tozu mite, hamam böceği ve stafilokok enfeksiyonlarının zararlı etkileri gibi bir çok nedenle cilt koruyucu tabakası zarar görür ve bu zarar sonucu cilt kurudur.

  Egzama Belirtileri Tekrarlayıcıdır

  Egzamanın en önemli özelliği tekrarlayıcı olmasıdır. Egzamalı cilt tedavi ile düzelir ancak bir müddet sonra tekrarlar. Bu tekrarlamalar genelde eklem yerlerinde ve yüzde görülür.

  Egzama ve Ürtiker Arasındaki Fark Nedir?

  Ürtiker gıda alerjisi, ilaçlar, viral enfeksiyonlar gibi bir çok nedenle görülen bir hastalıktır. Vücudunun tüm bölgelerinde görülür. Eklem yerlerinde lokalize olma özelliği yoktur. Egzama ise yüz, kulak arkası, eklem yerleri ve boyunda görülür.

  Egzamalı Bebekleri Hangi Doktorlar Takip Etmelidir?

  Çocuk ve bebeklerdeki egzama, alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanları) çocuklardaki egzama ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Egzamanın en sık nedenlerinden birisi gıda alerjisidir ve çocuk alerji uzmanlarınca ciltten alerji testi (2 aylıktan itibaren yapılabilir) ile sorumlu gıda bulunmaktadır. Ayrıca egzama sonrasında astım ve alerjik nezle gelişme olasılığı yüksektir. Bu nedenlerle egzama belirtileri olan çocukların çocuk alerji uzmanlarınca teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır.