Egzama, çocuklarda en sık görülen, uzun süre devem edebilen, tekrarlamalar gösteren alerjik deri hastalığıdır. Atopik dermatit veya atopik egzama isimleri de kullanılabilmektedir. Egzama belirtilerinin görülmesiyle egzamadan şüphelenilir. Ve nedenini bulmak için bazı testler yapılıyor. Peki egzamanın altında yatan neden nasıl bulunuyor?

Egzamanın Nedenini Bulmak Çok Kolay!

Egzamanın teşhisinde alerji testleri çok büyük rol oynamaktadırlar. Egzamanın tedavisinde en önemli etken egzamanın altında yatan nedendir. Egzamanın altında yatan nedeni bulmak için ise alerji testi yapılır.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  phone

  Bilgi ve Randevu Hattı

  Alerji Testi Her Yaşta Yapılabiliyor!

  Çocuklarda egzama için alerji testi doğumdan itibaren yapılabilmektedir. Kandan ve ciltten alerji testleri yapılır. Kandan alerji testi hem pahalı olduğu için hem de alerji her zaman görünmediği için ciltten alerji testi daha çok tercih edilmektedir.

  Ciltten alerji testi, bebeklerde sırttan yapılırken daha büyük çocuklarda koldan yapılmaktadır. Alerjenler damlatılır ve alerjenlerin cildin içine nüfus etmesi sağlanır. Bu testin çocuk alerji uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.

  Neden Çocuk Alerji Uzmanları?

  Çocuklarda alerji testini çocuk alerji uzmanları veya çocuk alerji uzmanları gözetiminde yapılması doğru teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Test doğru teknikle yapılmazsa alerji olmasına rağmen saptanmayabilir veya tam tersine alerji olmadan alerji var denilerek gereksiz yere bebeğin uzun süre diyet yapmasına sebep olup bebeğin büyümesi ve gelişmesine zarar verilebilir.

  Ayrıca alerji testi tek başına teşhis koydurmaz. Bu testin doğru değerlendirilmesi ve yorumlanması ve çapraz reaksiyonlar konusunda deneyimli olunması gerekir. Test sonucunda alerji saptanmışsa bu alerjinin gerçekten çocukta egzamanın nedeni olup olmadığı da anlaşılmalıdır.

  Sadece Testin Yapılması Yeterli Değil !

  Alerji testinin doğru teknikle yapılması, yorumlanması, çapraz reaksiyonların değerlendirilmesi, saptanan alerjinin gerçekten egzamanın nedeni olup olmadığının belirlenmesi konularında en deneyimli olanlar ise çocuk alerji uzmanlarıdır.

  Alerji testi nadir de olsa ciddi reaksiyonlara neden olabilir ve bu reaksiyonların tanınması ve müdahale edilebilmesi için bu konuda tecrübeli olan çocuk alerji uzmanının olması ve gerekli tıbbi ekipman ve ilaçların hazır bulundurulması çok önemlidir.

  Alerji testleri doğumdan itibaren kandan ve ciltten her yaşta yapılabilir.  Test için açlık veya tokluk önemli değildir. Bazı ilaçların testten 1 hafta önce alınmaması gerekir. Özellikle antihistaminikler ve öksürük şurupları kullanılmamalıdır.