Atopik dermatiti (egzama) belirlemek için laboratuvar testine gerek yoktur. Alerji uzmanınız muhtemelen cildinizi inceleyerek ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek bir teşhis koyacaktır. Ayrıca diğer cilt hastalıklarını dışlamak veya egzamanıza eşlik eden koşulları belirlemek için yama testi veya başka testler de kullanabilir. Egzama teşhisi için alerji uzmanınız öncelikle, çocuğunuzun tıbbi geçmişinize bakacaktır. Daha sonra fiziksel muayene ve diğer hastalıkları dışlamak için bazı testler yapılabilir. 

Tıbbi Geçmiş

Alerji uzmanının, çocuğunuzun tıbbi geçmişine tam anlamıyla hakim olması oldukça önemlidir. Egzama genellikle yaşamın ilk aylarında ortaya çıkar, çocuklar ve bebeklerde çok sık görülür. Atopik dermatitlerin yarısından fazlası ilk 12 ayda, en yaygın olarak 3 ile 6 ay arasında, ortaya çıkar ve genel olarak 10 yaşına kadar sık görülür. Bu sebeple çocuğunuzun tıbbi geçmişi önemli olmaktadır ve döküntülerin, belirtilerin ne zaman ortaya çıktığı sorusunun cevabı teşhise yardımcı olacak niteliktedir. Atopik dermatiti olan çocuklarda ayrıca alerji, saman nezlesi veya astım gibi tanı koymaya yardımcı olabilecek başka bozukluklar da olabilir. Bunun nedeni, alerji, saman nezlesi ve astımın atopik dermatit ile ilişkili olduğunun bilinmesidir. Bu üç koşul birlikte “atopik üçlü” olarak bilinir. Atopi gelişme olasılığı yaşla birlikte artar. Bir durumdan diğerine bu ilerleme, “atopik yürüyüş” olarak adlandırılır.

Fiziksel Muayene

Atopik dermatit döküntüsü tipik olarak yaşa bağlı üç faz olarak ortaya çıkar ve her fazın kendi yayılma yeri ve görünümü vardır. İnfantil evresi, çocukluk evresi ve yetişkinlik evresinde görülen egzamanın yayılımı ve belirtileri farklı olabilir. Üç aşama ise şu şekilde detaylanırılabilir:

İnfantil Evresi

İnfantil atopik dermatit tipik olarak yaklaşık 2 ila 3 aylık ile yaklaşık 2 ila 3 yaş arasında ortaya çıkar. Genellikle önce yanaklarda ve kafa derisinde belirtiler görülür. Bilekler, bacaklar, kollar, boyun ve kulakların etrafındaki alanlar da belirtiler yer alır. Göğüs ve sırt tutulumu yaygındır, ancak bebek bezi bölgesi genellikle bu bölgedeki cilt nemli kaldığı için korunur. Genel olarak, bu çocukluk evresinin kızarıklığı, vücudun her iki yanında pullu, kırmızı lekeler olarak oldukça aniden ortaya çıkma eğilimindedir. Şiddetli vakalarda ağlama ve kabuklanma da mevcut olabilir. Genelleştirilmiş kuru cilt, tanı koymaya yardımcı olabilir. Etkilenen tüm bebekler atopik dermatitin ayırt edici özelliklerinden biri olan kaşıntı yaşar. Kaşıntı-çizilme-kaşıntı döngüsü, üç aylıkken bile gelişebilir. Bebekler, doğrudan kaşınmanın yerine halı veya yatak gibi nesnelere sürtünebilirler. Kaşıntı, atopik dermatitte diğer sorunların başlıca nedenidir ve sıklıkla yetersiz uyku ve / veya cilt enfeksiyonlarına yol açar. 

Çocukluk Dönemi Egzama Teşhisi

Yaklaşık 2 yaşından ergenliğe kadar görünen çocukluk evresinde, atopik dermatit döküntüsü erişkin evrede görülenlere benzemeye başlar. Daha spesifik olarak, dirsek ve diz kırışıklıkları başlıca yayılım bölgeleridir. Sıklıkla ilgili diğer bölgeler arasında boyun, bilekler, ayak bilekleri ve uyluk ve kalça arasındaki kırışıklıklar bulunur. İnfantil fazda olduğu gibi, bu kızarıklık, kabuklu veya kabuksuz ve çizikli, kötü tanımlanmış, pullu, kırmızı lekeler olma eğilimindedir. Cildin kalınlaşması çocukluk döneminde çok dikkat çekici bir özellik haline gelir ve en çok bileklerde ve ayak bileklerinde belirgindir. Deri aynı zamanda “tüylerim diken diken” e (perifoliküler vurgu) benzeyen engebeli görünebilir; bu özellikle atopik dermatiti olan koyu tenli çocuklarda geçerlidir.

Yetişkinlik Aşaması Egzama Teşhisi

Ergenlik çağından sonra, atopik dermatit döküntüsü kolların ve bacakların kıvrımlarını içermeye devam eder ve vücudun çoğunu kaplayan bir veya daha fazla bölgede olabilir. Ek olarak, uzun süredir devam eden “el ve ayak” dermatiti ergenlerde ve yetişkinlerde göze çarpan bir özellik haline gelebilir ve bazı hastalar için atopik dermatitin tek belirtisi olabilir. Boyun ve yüz yayılımı da çocukluk dönemine göre daha belirgin olma eğilimindedir ve bazı hastalarda göz çevresinde ciddi hastalık vardır.

Aile Öyküsü

Bir ailenin tıbbi geçmişi genellikle egzama tanısının konulmasında yardımcı olur. Ebeveynlerinde egzama ya da başka bir alerjik hastalık olan çocuklarda da egzama görülme olasılığı daha yüksektir. Aile üyelerinden birinde herhangi bir alerjik rahatsızlık varsa eğer bu durumu alerji uzmanınızla paylaşmanız gerekir. 

Sonuç olarak;

  • Aile öyküsü ve tıbbi geçmiş, egzamanın teşhisinde önemlidir.
  • Alerji uzmanınız egzamanın evrelerine de dikkat ederek net teşhisi koyacaktır.
  • Diğer hastalıkları dışlamak için alerji uzmanınız bir dizi testler yapabilir.