Egzama Neden Önemlidir?

Egzama bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzamanın doğru teşhis konulması ve tedavi edilmesi önemlidir. Egzama önemli bir hastalıktır. Çünkü ilerde bazı hastalıkların habercisidir. Bu makaleyi egzama neden önemlidir sorusuna cevap için yazdık.

Egzama Alerjik Yürüyüşün Başlangıcıdır

Egzama belirtilerinin görülmesi önemlidir.Egzama neden önemlidir sorusunun en önemli cevabı ise çünkü egzamanın bebeklerde görülmesi alerjik yürüyüşün başlangıcıdır. Egzama sonrasında gıda alerjisi ve daha sonrasında da astım ve alerjik nezle gelişmesi şeklinde bir yürüyüş olabilmektedir. Bu şekilde bir yürüyüşün olmasına alerjik yürüyüş denmektedir.

Egzama alerjik nezle ve astıma davetiye çıkartır

Egzamalı bebek ve çocukların %50-60’ında ilerde alerjik nezle ve astım gelişebilmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Egzamalı çocuklarda ilerde astım ve alerjik nezle gelişmemesi için önlemler alınması gerekir.

Egzamalı bebekler kaşıntı nedeniyle huzursuzdur
Egzamalı bebeklerde kaşıntı nedeniyle uykusu iyi olmaz ve huzursuzluk olur.
Egzamalı çocuklarda okul başarısı etkilenebilir
Egzamalı çocuklarda kaşıntı nedeniyle gece uyku bozulabilir. Uyku bozulduğu için de gece iyi uyuyamaz ve okuldaki başarı bu nedenle etkilenebilir.
Sonuç olarak;
-Bebek ve çocuklarda egzama görülmesi alerjik yürüyüşün bir başlangıcıdır
-Egzamalı çocuklarda gıda alerjisi, astım ve alerjik nezle geliştiği için önemlidir
-Egzamalı bebek ve çocuklarda uyku etkilenir.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay