Egzama bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzamanın doğru teşhisinin konulması ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Egzama önemli bir hastalıktır. Çünkü ilerde oluşabilecek bazı hastalıkların habercisidir. Bu makaleyi egzama neden önemlidir sorusuna cevap için yazdık.

Egzama Alerjik Yürüyüşün Başlangıcıdır

Egzama belirtilerinin görülmesi önemlidir. Egzama neden önemlidir sorusunun en önemli cevabı ise; çünkü egzamanın bebeklerde görülmesi alerjik yürüyüşün başlangıcıdır. Egzama sonrasında gıda alerjisi ve daha sonrasında da astım ve alerjik nezle gelişmesi şeklinde bir yürüyüş olabilmektedir. Bu şekilde bir yürüyüşün olmasına alerjik yürüyüş denmektedir. Alerjiler, kişinin hayatında hoş olmayan durumlara sebebiyet verebilir ve rahatsızlık hissi oluşturur. Bu sebeple alerjik reaksiyonların tedavisinin uygun şekilde yapılması önemlidir.

Egzama alerjik nezle ve astıma davetiye çıkartır

Egzamalı bebek ve çocukların %50-60’ında ilerleyen yaşlarda alerjik nezle ve astım gelişebilmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Egzamalı çocuklarda ilerde astım ve alerjik nezle gelişmemesi için birtakım önlemler alınması gerekir.

Egzamalı bebekler kaşıntı nedeniyle huzursuzdur.
Egzamalı bebeklerin, kaşıntı nedeniyle uykusu iyi olmaz ve huzursuzluk olur.
Egzamalı çocuklarda okul başarısı kötü yönde etkilenebilir; egzamalı çocuklarda kaşıntı nedeniyle gece uyku bozulabilir. Uyku bozulduğu için de gece iyi uyuyamaz ve okuldaki başarı bu nedenle etkilenebilir.

Sonuç olarak;
-Bebek ve çocuklarda egzama görülmesi alerjik yürüyüşün bir başlangıcıdır.
-Egzamalı çocuklarda gıda alerjisi, astım ve alerjik nezle geliştiği için önemlidir.
-Egzamalı bebek ve çocuklarda uyku kötü yönde etkilenir.

Çocuğunuzda egzama belirtilerin olması durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi alerjik reaksiyonları kontrol altına alıp yönetmenizi sağlar.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.