Hamsterlar, tıknaz gövdeli, genellikle kısa kuyruklu, yumuşak, kalın kürklü hayvan türlerinden biridir. Çok sayıda insan evcil hayvan olarak hamster edinir. Ancak bazı kişilerde bu evcil hayvanlara karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Genellikle köpeklere ve kedilere karşı evcil hayvan alerjileriyle karşılaşırsınız, ancak insanlar diğer evcil hayvanlara da alerjiden muzdarip olabilir. Küçük boyutları ve uysal yapıları nedeniyle popüler evcil hayvanlardan olan hamsterler, insanlarda, ya tüylerinden ya da ısırıklarından alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hayvanlara karşı gelişen alerjiler yaygın alerjilerdendir ve bu yaygınlık gitgide artmaktadır. Özellikle evcil hayvanlar alerjilerin büyük bir kısmından sorumludurlar. Bağışıklık sistemin evcil hayvanların tüylerinde barındıkları bazı proteinlere tepki vermesi alerjiyi oluşturur. Hamster alerjisinde de durum aynıdır.

Hamster Alerjisi Neden Olur?

Kürkü veya tüyü olan herhangi bir hayvan, zaten alerjisi olan bir kişide alerjinin alevlenmesine neden olabilir. Hiç alerjisi olmayan bazı insanlar, hamster kürkünden kaynaklanan bir alerjiye sahip olabilir. Hamsterlera karşı çoğu alerji hamsterin kürkünün içine hapsolmuş parçacıklardan kaynaklanır. Hapşırmanıza, öksürmenize, boğazınızı kapatmanıza veya diğer şiddetli reaksiyonlara neden olan şey kürkün kendisi değil, kürk tabakası içinde bulunan ince parçacıklardır. Hamster alerjisi, hamsterın tüyünden, tükürüğünden, ısırığından ya da idrarından kaynaklanabilir. 

Hamster Alerjisi Belirtileri

Hamster alerjisi belirtileri genel olarak evcil hayvan alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Hamster kepeği alerjisi olan kişilerde kaşıntılı gözler, hapşırma ve burun akıntısı yaşanabilir. Daha ciddi şiddetli alerjiler ağrılı, kalıcı öksürüğe, nefes darlığına ve hırıltıya neden olabilir. Bir hamsterla karşılaştıktan veya hamsterle uğraştıktan sonra deri döküntüleri de meydana gelebilir.

Şiddetli hamster alerjileri anafilaktik şoka neden olabilir. Anafilaksi yaşayan kişilerde başlangıçta yüz kaşıntısı olabilir, ardından nefes almada güçlük, kusma ve şişme gibi daha tehlikeli semptomlar görülür. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediğinde ölüme neden olabilir. 

Bir hamster tarafından ısırılan kişiler, hamsterin tükürüğüne hafif ila şiddetli bir alerjik reaksiyon yaşayabilir. Hamster ısırığı alerjileri de anafilaksiye neden olabilir, ancak bir hamster ısırığından kaynaklanan belirtiler hamster kepeklerinden daha hızlı ortaya çıkabilir.

Hamster alerjisi olan çoğu kişi havadaki çok ince ve yabancı partiküllere tepki verirler. Bu parçacıklar genellikle polen veya diğer alerjenlerdir. Hamsterın tüylerinde bulunan bu alerjenler, belirtilerinizi tetikleyebilir.  

Hamster Alerjisi Teşhisi

Hamster alerjisinin teşhisinde alerji uzmanınız, alerjinizin kaynağına inmek ve alerjinizi detaylı bir şekilde incelemek için moleküler alerji testi yöntemini kullanabilir. Moleküler alerji testi, hamster alerjinize neden olan alerjeni ve bu alerjenin bileşenlerini detaylı bir şekilde inceleyebilen kapsamlı bir testtir. Alerjinizin nedeninin tam olarak belirlenmesi, alerjinizin tedavisinde izlenecek yol hakkında da bilgi verir. Diğer alerjilerde de olduğu gibi evcil hayvan alerjilerinde çapraz reaksiyon görülebilir. Alerjinin gerçek bir alerji mi ya da başka alerjilerden etkilenen bir alerji mi olduğunu belirlemek için çapraz reaksiyonu da incelemek gerekir. Moleküler alerji testi, çapraz reaksiyonu da inceleyerek, alerjinizi derinlemesine inceler. 

Hamster Alerjisinden Korunmanın Yolları

Alerjik reaksiyonu önlemenin en etkili yolu, alerjiye neden olan durumdan uzak durmaktır. Ancak konu evcil hayvanlar olunca, insanlar hayvanlarından uzaklaşmak istememektedir. Bu durumda hamster alerjinizin belirtilerini azaltabileceğiniz bazı adımlar şunlar olabilir:

*Mümkün olduğunca hamsterınızla olan teması azaltın. Sarılmayın, fiziksel temasta bulunmamaya gayret edin.

*Hamsterınızın kafesini düzenli aralıklarla temizletin. Kafeste bulunan parçacıklar belirtilerinizi şiddetlendirebilir bu sebeple bir yakınınızdan yardım alın.

*Evinizde hava temizleyicisi ve filtre kullanmaya çalışın.

*Hamsterınızı yatak odanızdan uzak tutun.

*Halılar, kilimler, koltuklar ve diğer kumaş döşemelere hamsterınızın tüyleri işleyebilir ve bu durum alerjinizi şiddetlendirebilir. Bu tarz alanların temizliğinde yüksek emiş gücüne sahip HEPA filtreli süpürge kullanmaya çalışın.