Kuş besleyen birçok aile vardır. Kuşlar evlere güzel bir mutluluk getirmektedir Bazen ise alerji nedeni olarak da kuşlar karşımıza çıkabilir. Bu yazımızda sizlere kuş alerjisi hakkında bilgiler verdik.

Kuş alerjisi nedir?

Kuş tüyü veya dışkısına karşı vücudun anormal tepki vermesine kuş alerjisi denilmektedir. Kedi, köpek ve hamsterlara karşı alerji geliştiği gibi kuşlara da alerji gelişebilmektedir. Muhabbet kuşlarının salgılarındaki proteinler solunum yoluyla insan vücuduna girdiğinde alerjik astım ve nezleye yol açabiliyor. Evlerinde muhabbet kuşu bulunduranlar da, kuşa bağlı gelişen alerjinin yanı sıra ‘çapraz alerji’ ile diğer kuşlara da alerji gelişebilmektedir.

Kuş alerjisi sıklığı nedir?

Kuş alerjisinin sıklığı belli değildir. Çünkü bu konu hakkında yapılan bir çalışma yoktur. Dünyada da bu konuda yapılan çalışma olmamasından dolayı bu alerjinin sıklığı bilinmez.

Kuş alerjisi ne gibi hastalıklara neden olur?

Kuş tüyüne veya dışkısına karşı astım, alerjik nezle ve aşırı duyarlılık zatürresi gelişebilmektedir.

Astım

Kedi, köpek tüyü gibi kuş tüyüne de alerji gelişmesi sonucu bronşlarda aşırı duyarlılık gelişerek bronşlarda duyarlanma sonucu öksürük, nefes sıkışması gibi belirtiler ile kendini gösteren astım hastalığı gelişebilir.

Alerjik Rinit

Kuş tüyüne karşı alerji sonucu burunda kaşınma, hapşırma ve burun tıkanması gibi alerjik nezle belirtileri de gelişebilmektedir. Kuşa karşı alerji saptananlarda kuşun evden gönderilmesinde fayda vardır.

Aşırı duyarlılık zatürresi

Kuş besleyenlerde daha çok görülen ve güvercin besleyici hastalığı yani hipersensivte pnömonisi olarak bilenen hastalıktır. Aşırı duyarlılık zatürresi kuş alerjisinin tekrarlayan inhalasyonu sonucu akciğerlerde hasar gelişmesiyle oluşmaktadır. Akciğer filminde zatürreye bağlı hasar görülebilir. Akciğerlerde küçük nodüller şeklinde infiltrasyonlar görülmektedir. Güvercin besleyenlerde her on kişiden birinde görülebilmektedir. Sık öksürük, nefes sıkışması ve kilo kaybıyla kendini göstermektedir. Tedavide evde kuşun beslenmemesi ve kortikosteroid tedavi ile olmaktadır.

Sonuç olarak

  • Kuş alerjisi sıklığı bilinmediği gibi hangi kuş türünün daha alerjik olduğu da bilinmez
  • Kuş alerjisinin, kedi beslenmesine göre daha az alerjik olduğu düşünülebilir. Bu alerji astım, alerjik nezle ve akciğerlerde zatürreye neden olabilir.
  • Kuş alerjisine bağlı, astım alerjik nezle ve akciğerlerde zatürreye neden olabilir.