Kurdeşen, cilt yüzeyinde aniden oluşan, kızarık, kabarık ve kaşıntılı olabilen bir çeşit deri reaksiyonudur. Kurdeşene çok sayıda faktör neden olabilir ve kurdeşenin belirtilerinin şiddeti çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Kurdeşende tedavi, çocuğunuzun belirtilerine, yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca durumun ne kadar şiddetli olduğu da tedaviye yön verecek faktörlerden biridir. Kurdeşen tedavi edilmediği durumlarda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuğunuz ilerleyen dönemlerde ciddi alerjik reaksiyon geliştirebilir ya da solunum problemleri ile karşılaşabilir. Kurdeşen olan bir hastada ayrıca; tiroit hastalıkları, eklem iltihabı, çölyak hastalığı, tip 1 diyabet rahatsızlığı gibi hastalıklar da gelişebilir. 

Kurdeşen Tedavisi Yöntemleri

Kurdeşen tedavisi en etkili yöntemi, kurdeşene neden olan tetikleyiciden çocuğunuzu uzak tutmak olacaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir ve kurdeşene neden olan tetikleyici belirlenemeyebilir. Bu gibi durumlarda kurdeşende kullanılan bazı ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar çocuğunuzun rahatlamasını sağlayacak türden ilaçlardır. Uzmanınızın verebileceği ilaçlar şu şekilde detaylandırılabilir:

İltihap önleyici ilaçlar: Kurdeşenin şiddetli ve ciddi olduğu durumlarda çocuk alerji uzmanınız ağızdan alınan kortikosteroidleri önerebilir. Bu ilaçlar kaşıntıyı, kızarıklığı ve kabartıları önleyebilecek ilaçlardır. 

Kaşınma önleyici ilaçlar: Kurdeşen tedavisinde standart olarak antihistaminik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kurdeşenin yaygın belirtilerinden kaşınma ve şişmeyi ortadan kaldırabilir. 

Bağışıklık sistemini etki altına alan ilaçlar: Antihistamin ve kortikosteroidlerin etki etmediği durumlarda alerji uzmanınızın reçete ettiği ilaçlardır. Bağışıklık sistemini sakinleştirici etkileri vardır. 

Şişmeyi ve acıyı önleyici ilaçlar: Kurdeşen bazı durumlarda acı verebilir. Bu gibi durumlarda alerji uzmanınız şişliği ve acıyı azaltacak ilaçlar reçete edebilir. 

Kan proteinini kontrol eden ilaçlar: Çocuğunuzda, genetik bir kurdeşen durumu varsa alerji uzmanınız çocuğunuzun kanındaki bazı proteinlerin düzeyini kontrol edecek ve belirtileri azaltacak birtakım ilaçlar reçete edebilir. 

**Çocuğunuzun belirtilerinin şiddetli olduğu durumlarda yani çocuğunuz nefes almakta zorluk çekiyorsa alerji uzmanınız bir adrenalin oto enjektör reçete edebilir. Adrenalin oto enjektörü, reaksiyonun ciddi olduğu durumlarda kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu ilacın kullanım detayları ile ilgili alerji uzmanınız size eğitim verecektir. 

Önemli Notlar

*Kurdeşen özellikle çocukluk ve bebeklik döneminde sıklıkla görülebilen bir deri reaksiyonudur.

*Kurdeşen akut ya da kronik olabilir ve vücudun tek bir yerinde görülebileceği gibi vücudun çeşitli alanlarına da yayılabilir. 

*Kurdeşenin altında yatan pek çok neden olabilir.

*Kurdeşenin tedavi edilmesi oldukça önemli bir konudur. Kurdeşen tedavi edilmediği durumlarda bazı diğer sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.

*Kurdeşen tedavisi, çocuğunuzun belirtileri, yaşı ve genel sağlık durumu göz önüne alınarak belirlenir.

*Bazı çocuklarda kurdeşen ciddi bir reaksiyonun belirtisi olabilir ve bu gibi durumlar için alerji uzmanınız adrenalin oto enjektör reçete edebilir.