Kurdeşen diğer adıyla ürtiker, çocuklarda yaygın olarak görülen bir cilt reaksiyonudur. Çocuklarda kurdeşene neden olan pek çok etken vardır. Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen, çocuğunuzun vücudunun herhangi bir yerinde görülebilen kaşıntılı kırmızı lekelerle işaretlenmiş rahatsız edici bir cilt rahatsızlığıdır. Rahatsızlığa neden olmanın yanı sıra, kurdeşen günlük aktiviteleri etkileyebilir. Kronik kurdeşen ile ilişkili semptomları yatıştırmak veya önlemek için şu adımlarla başlayın:

Bilinen tetikleyicilerden kaçınma

Kurdeşeni kontrol etmenin en iyi yollarından biri bilinen tetikleyicilerden kaçınmaktır. Hangi tetikleyicilerin çocuğunuzu etkileyebileceğini belirlemek için ilk adım, alerji uzmanınızla görüşmektir. Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzda kurdeşene neden olabilecek alerjenlerle ilgili alerji testi yapabilir.

Bu alerjenlerden bazıları şunlardır: 

 • Bazı yiyecekler, özellikle yer fıstığı, yumurta, kuruyemiş, kabuklu deniz ürünleri ve bazı gıda katkı maddeleri,
 • Aspirin ve ibuprofen gibi bazı ağrı kesici ilaçlar,
 • Basınç, sıcaklık, egzersiz ve güneşe maruz kalma gibi fiziksel uyaranlar,
 • İdrar yolu enfeksiyonları dahil bakteriyel enfeksiyonlar,
 • Soğuk algınlığı ve hepatit gibi viral enfeksiyonlar,
 • Hayvan tüyü,
 • Polen.

Bu alerjenlerden bir veya daha fazlasının çocuğunuzun kurdeşenlerine neden olduğu tespit edilirse, alerji uzmanınız maruziyetten kaçınmanın yollarını bulmak için sizinle birlikte bir plan hazırlayacaktır. 

İlaçlarınızı alın

Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzda görülen kurdeşen için ilaç tedavisine başladıysa eğer, bu ilaçları çocuğunuzun düzenli kullanması oldukça önemlidir. Çocuğunuzun tedavisinin etkinliğini arttırmaya yardımcı olmak için, ilaçları alerji uzmanınızın talimatlarına göre çocuğunuza verin ve herhangi bir dozu atlamayın. İlaçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa alerji uzmanınızla konuşun.

Cildinizi rahatlatın

Çocuğunuzun cildi ne kadar kuru olursa o kadar kaşınır ve kaşınmaya teşvik eder. Kaşınan yeri kaşımak, kurdeşende durumun daha da kötüye gitmesine sebep olur. Kaşıntıyı yatıştırmak için çocuğunuzun cildini nemli tutmaya özen gösterin. Ek olarak, etkilenen bölgeyi soğutmak rahatlatıcı bir his yaratabilir (alerji uzmanınızın önermesi durumunda). 

Çocuğunuza bol ve hafif giysiler giydirin

Ciltte; sürekli sürtünme ve basınç, kurdeşenleri kötüleştirebilir. Sıkı giysiler, sıkı kemerler ve hatta ayağa tam oturmayan ayakkabıları çocuğunuza giydirmekten kaçının, ayakların tabanında da kurdeşen görülebilir. Bunun yerine yumuşak kumaşlardan oluşan gevşek giysiler seçin.

D vitamini takviyesi hakkında alerji uzmanınızla konuşun

Bir araştırmaya göre, tedavi planınıza bir D vitamini takviyesi eklemek kronik kurdeşen belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. İki yıllık çalışmada, düzenli alerji ilaçlarıyla birlikte günlük D3 vitamini takviyesi alan kronik kurdeşeni olan kişiler, ilk hafta içinde semptomlarında yüzde 33 azalma yaşadılar. Kronik kurdeşenler için D vitamini takviyesinin faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

Sonuç olarak;

 • Çocuklarda kurdeşene sebep olan bazı faktörler vardır.
 • Çocuklarda kurdeşenin oluşma sebebi ile net bir bilgi henüz yoktur.
 • Çocuklarda görülen kurdeşen, 6 haftadan daha uzun sürerse eğer kronik kurdeşen olarak adlandırılır.
 • Kurdeşenden korunmak için bazı önlemler alınabilir.
 • Çocuk alerji uzmanınızla yapacağınız plan, çocuğunuzun tedavisi konusunda oldukça yararlı olacaktır.