Çocukların ve ergenlerin beslenme ihtiyaçları yetişkinlerinkinden farklıdır çünkü çocuklar büyümekte ve gelişmektedir. Çocuklar, protein ve kalsiyum gibi önemli mineral ve vitaminlerin yüksek miktarda alındığı çok çeşitli besleyici gıdalara ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun iyi besin alımı zayıfsa, kilo alamaz veya kaybedemez. Bunu, uzamada başarısızlık izleyebilir.

Randevu ve Bilgi İçin Sizi Arayalım

  Çocuklarda beslenme neden bu kadar önemlidir?

  Bebeklerin ve çocukların daha zayıf beslenmeye maruz kalma olasılığı yetişkinlere göre daha yüksektir. Bunun birkaç nedeni vardır.

  • Düşük Besin Depoları: Yenidoğan bebekler düşük yağ ve protein depolarına sahiptir. Çocuğunuz ne kadar küçükse, o kadar az enerji rezervine sahiptir. Bu, sadece kısa sürelerle açlıkla baş edebilecekleri anlamına gelir.
  • Büyüme İçin Yüksek Beslenme İhtiyacı: Bebeklik döneminde çocukların ihtiyaç duyduğu beslenme miktarı en yüksektir. Bu durum bu dönemde hızlı büyümelerinden kaynaklanmaktadır. Çocuğunuz 4 aylık olduğunda, besin alımının% 30’u büyüme için kullanılır. 1 yaşına geldiğinde, bu% 5’e düşer.
  • Sinir Sisteminde Hızlı Gelişim: Çocuğunuzun beyni gebeliğin son dört ayında ve yaşamın ilk iki yılında hızla büyür. Beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantılar bu sırada oluşur. Bunun düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için iyi beslenme önemlidir.
  • Hastalık: Bir hastalık veya cerrahi olaydan sonra çocuğunuzun beslenmesi tehlikeye girebilir. Vücudun enerji ihtiyacı artar, bu nedenle gıda ve besin maddelerinin alımı arttırılmalıdır.

  Ergenlik (11-19 yaş)

  Ergenlik döneminde, çocuğunuzun kilo alma ve boy oranında belirgin bir artış yaşayacağı önemli bir büyüme dönemi vardır. Çocuklarda büyüme artışı, kızlarda ortalama 10 ile 11 yaşında ve erkeklerde 12 ile 13 yaş arasında başlar, ancak geniş bir varyasyon vardır. Ergenlik büyümesi sırasında ani gelişen çocuklar yaklaşık 20 santimetre uzarlar ve 20 kilogram alırlar. Kızlar yaklaşık 16 santimetre ve 16 kilogram kazanır. Maksimum kilo alımı, boydan yaklaşık üç ay sonra ortaya çıkma eğilimindedir. Ergenlik, özellikle kız çocuklarında kalsiyum almak ve güçlü kemikler oluşturmak için çok önemli bir dönemdir. Kemik oluşumunun çoğu ergenlik döneminde ortaya çıkar, bu nedenle yeterli kalsiyum alımını sağlamak önemlidir. Çalışmalardan elde edilen veriler, çoğu sağlıklı ergen için günde 1200-1500 miligram alımı ile maksimum kalsiyum dengesine ulaşıldığını göstermektedir.

  Çocuklarda beslenmenin uzun vadeli önemi

  Boy

  Büyüme ve beslenme birbiriyle yakından ilişkilidir. Bir popülasyonun ortalama boyu beslenme durumunu yansıtır. Gelişmiş ülkelerde nüfusun boy uzunluğu arttı. Gelişmemiş ülkelerde, beslenme yetersizliği ve yeterli büyüme için enerji alımı nedeniyle daha kısa çocuklar vardır.

  Yetişkin yaşamında hastalık

  Anne bebeğini taşırken yetersiz beslenmenin büyüme kısıtlamasına yol açabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Bu, daha sonraki yaşamda yüksek tansiyon, kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet mellitus ve akciğer hastalığı gibi hastalıkların oranında artış ile ilişkilidir.

  Obezite

  Aşırı kilolu çocukların obez yetişkinler olma olasılığı vardır ve obez ebeveynli aşırı kilolu bir çocuğun genç yetişkinlikte yüzde 70’ten fazla obez olma şansı vardır. Obezite, tüketilen toplam kalori miktarı, çocukların metabolik süreçlerle (oyun, terleme ve nefes alma gibi) tükettiği toplamı aştığında ortaya çıkar. Obezite derecesinin brüt bir ölçüsü Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ile belirlenebilir. Bu, aşağıdakilerle belirlenir:

  VKİ = vücut ağırlığı (kg cinsinden) / boy (yükseklik, metre cinsinden) kare

  Yetişkinlerde, aşırı kilo ve obezite (25 kg/m2 and 30 kg/m2) tanımları olarak uluslararası kabul gören VKİ aralıkları, artan hastalık ve ölüm oranı risklerine dayanırken, çocuklar için böyle bir sonuca dayalı tanım yoktur. Çocuklar ve ergenler için tanımlar genellikle karşılık gelen yaştaki diğer çocuk gruplarından toplanan veri setlerine dayanmaktadır.

  VKİ kullanımı bebekler, çocuklar ve ergenler için daha az uygundur, çünkü gelişim sırasında farklı ağırlık ve boy kazanım oranları vardır. Çocukların hızlı kilo alması yaygındır ve ergenlik döneminde VKİ hızla artabilir. Bu nedenle, VKİ hesaplamalarını yaş ve cinsiyet persentil grafikleriyle karşılaştırmak önemlidir. Örneğin, bir çocuğun 65. yüzdelik diliminde VKİ’si varsa, aynı cinsiyet ve yaştaki çocukların % 65’inin daha düşük bir VKİ’si vardır. 95. persentilin üzerindeki bir çocuğun aşırı kilolu olduğu düşünülür, çünkü nüfusun % 95’inde VKİ daha azdır. VKİ’si 50. persentilde olan bir çocuk nüfus ortalamasına yakındır. 5. persentilin altındaki bir çocuğun zayıf olduğu düşünülür, çünkü nüfusun % 95’i daha yüksek bir VKİ’ye sahiptir. Çocuklar ayrıca yüksek bir VKİ’ye sahip olabilir, çünkü aşırı bir yağa değil, büyük bir iskelete veya artmış kas kütlesine sahiptir.

  Tekil ölçümlere odaklanmak yerine bir eğilim olarak VKİ değerlerine belirli bir periyot bakmak da önemlidir. Bağlamdan çıkarılan tek değerler size çocuğunuzun büyümesi hakkında yanlış bir izlenim verebilir. Önleme tedaviden daha iyidir.

  Çocuğunuz aşırı kilolu veya obez olduğunda, kilo vermesi daha zordur. Çocuğunuzun bedeni üzerinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak istenmeyen etkileri vardır. Obez çocukların yüksek şeker seviyesi ve yüksek kolesterol seviyesi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu, diyabet ve kan damarı ve kalp problemleri gibi hastalıklara yol açabilir. Çocuğunuzun benlik saygısı ve beden imajı üzerinde de etkiler olabilir – obez çocuklar klişeleştirilebilir ve okulda isim takılabilir veya zorbalığa uğrayabilir.

  Temel besin maddesi gereksinimleri

  Enerji

  Farklı büyüme oranları ve fiziksel aktivite düzeyleri nedeniyle çocukların enerji gereksinimlerinde belirgin değişkenlik vardır. Toplam enerji gereksinimi önerileri, çocuğunuzun ne kadar enerji kullandığına ve büyüme için gereken enerjiyi karşılamak için ekstra % 3 ila 4’e dayanır. Diyet enerjisi alımının önerilen bileşimi, azaltılmış kolesterol tüketimi, toplam yağlar (özellikle doymuş yağ) ve çocuğunuzun yaşı için uygun kilo ve boydan oluşur.

  Protein

  Protein çocuklarda büyüme, doku onarımı ve vücutta gerekli hormon ve enzimleri yapmak için önemlidir. Enerji alımı yetersiz olduğunda protein alımı artırılmalıdır. Bunun nedeni, sindirilen proteinlerin enerji sentez yollarına yönlendirilebilmesidir. Çocuklar için, protein için önerilen diyet miktarı günde yaklaşık 1 g / kg vücut ağırlığıdır. Süt ve peynir gibi besinler çocuklar için mükemmel kalsiyum ve protein kaynaklarıdır.

  Yağlar

  Yağlar konsantre ve zengin bir enerji kaynağıdır. Çocuklarda, yağ alımının kalorilerin % 30’undan fazla olmaması önerilir. Doymuş yağ ve trans yağ, kalorilerin % 10’undan daha az ve çoklu doymamış yağlar % 10’dan daha azı ile sınırlandırılmalıdır. Yağ alımının geri kalanı tekli doymamış yağlardan oluşmalıdır.

  • Trans yağlar: Bu yağlar yapay olarak üretilir. Bu, yağı katılaştırır ve vücudun kolesterolü düzenleme yeteneğini sınırlar. Bu yağların çocuğunuzun sağlığına zararlı olduğu düşünülmektedir. Trans yağlar esas olarak kızartılmış fast-foodlarda ve margarin ile yapılan işlenmiş gıdalarda bulunur.
  • Doymuş yağlar: Bu yağ türü, tereyağı ve sığır eti yağı gibi gıdalarda bulunur.
  • Çoklu doymamış yağlar: Bu grupta omega 3 ve 6 esansiyel yağ asitleri (EFA’lar) bulunur. Balık yağı, bitkisel ve fındık yağlarında yüksek seviyelerde bulunur.
  • Tekli doymamış yağ asitleri: Bu esas olarak tavuk yağı ve zeytin, kanola ve fıstık yağı gibi bitkisel yağlarda bulunur.

  Karbonhidratlar

  Küçük çocuklar için karbonhidrat önerileri yetişkinler için önerilenlere benzerdir (toplam enerji alımının yaklaşık% 55’i). Karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılamak için, aktif çocuklar karbonhidrat bakımından zengin gıdaların yanı sıra yemekler arasında besleyici yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklardan oluşan bir diyetin tadını çıkarmalıdır.

  Su

  Dehidratasyon ve ısı stresi gibi koşulların önlenmesi için yeterli hidrasyonun sağlanması önemlidir (ısı ortamdan vücuttan kurtulabileceğinden daha hızlı emildiğinde). Çocuğunuzun vücudunda vücut ısısını düzenlemek için daha az gelişmiş mekanizmalar vardır. Vücut ağırlığının kilogramı başına yetişkinlerden daha fazla vücut ısısı üretirler, ancak ısıyı kanlarından deriye transfer etme yetenekleri azalır. Yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında, çocuklar güneşe maruz kalan yüksek bir cilt oranına sahip olduklarından yetişkinlerden daha fazla ısı emebilirler. Bu, çocuğunuzda düzenli sıvı alımının önemini gösterir.

  Aktif çocukların egzersizden 45 dakika önce 150-200 mL sıvı ve ayrıca egzersiz sırasında her 20 dakikada bir 75-100 mL sıvı içmeleri önerilir. En iyi sıvı seçimi olarak su önerilir.