Kabuklu deniz ürünleri alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin bazı deniz hayvanlarında bulunan proteinlere verdiği anormal bir tepkidir. Kabuklu deniz hayvanları kategorisindeki deniz hayvanları, karides, yengeç, ıstakoz, kalamar, istiridye, tarak ve diğerleri gibi kabukluları ve yumuşakçaları içerir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan bazı kişiler, tüm kabuklu deniz ürünlerine tepki gösterir; diğerleri sadece belirli türlere tepki verir. Reaksiyonlar, kurdeşen veya burun tıkanıklığı gibi hafif semptomlardan şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edene kadar değişir. Karides alerjisi, bireyin bağışıklık sisteminde bir reaksiyonu tetikler. Vücut, belirli maddeleri toksik olarak görür ve bu kirleticilere karşı IgE antikorları üretir. Bu antikorlar, alerjik reaksiyon semptomlarına neden olacak histamin salınımına neden olur. Karides de alerjiye neden olan kabuklu deniz ürünleri grubundadır. Bir kabuklu deniz ürünleri grubuna alerjisi olan bireylerin çoğunluğunun diğer gruba da alerjisi vardır.

Karides Alerjisinin Belirtileri

Alerji belirtileri, alerjene maruz kaldıktan sonra dakikalar ile saatler içinde yaşanabilen hafif ila şiddetli reaksiyonlar arasında kendini gösterebilir.  Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ve aşağıdaki belirtileri içerir:

  • Ağızda karıncalanma,
  • Yüzün, dudakların, dilin, boğazın, kulakların, parmakların veya ellerin şişmesi,
  • Karın ağrısı, bulantı, ishal veya kusma,
  • Kaşıntı, kurdeşen veya egzama dahil cilt reaksiyonları,
  • Tıkanıklık, nefes almada zorluk veya hırıltı,
  • Baş dönmesi veya bayılma.

En şiddetli vakalarda, anafilaksi olarak bilinen, yaşamı tehdit eden şiddetli bir alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Anafilaktik bir reaksiyonun derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Anafilaksi belirtileri şunları içerir:

  • Hızlı nabız,
  • Nefes almayı zorlaştıran şişmiş boğaz (veya boğazda yumru),
  • Kan basıncında şiddetli düşüş (şok),
  • Aşırı baş dönmesi veya bilinç kaybı.

Karides Alerjisinin Teşhisi

Alerji uzmanınız belirtileriniz ve tıbbi geçmişinizle ilgili detaylı sorular sorduktan aşağıdaki testleri yapabilir: 

Cilt testi: Bu testte cildiniz delinir ve şüpheli alerjenin çok az miktarına maruz bırakılır. Alerjiniz varsa, cildinizdeki test bölgesinde kabarık bir şişlik geliştirirsiniz.

Kan testi: Alerjene özgü IgE antikor testi veya radyoalergosorbent (RAST) testi olarak da adlandırılan bu test, kan dolaşımınızdaki immünoglobulin E (IgE) antikorları olarak bilinen belirli antikorların miktarını ölçerek, bağışıklık sisteminizin kabuklu deniz ürünleri proteinlerine tepkisini ölçebilir.

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri şiddetli olabilir. Bu nedenle sizde veya çocuğunuzda alerji belirtisi varda ertelemeden ve vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, alerjinize neden olan gıdayı belirlemenin yanı sıra uzak durmanız gereken gıdalarla ilgili de sizi bilgilendirecektir. 

Karides Alerjisinin Tedavisi

Karides alerjisi olanlar için en etkili tedavi yöntem, karidesten ve alerjiye neden olabilecek diğer kabuklu deniz ürünlerinden kaçınmadır. Çok az miktarda karidesin bile şiddetli alerjik reaksiyona neden olabileceğini unutmamak gerekir. Bazı kişilerde, pişen deniz ürününün dumanı solumak bile şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, karides alerjisi olan kişilerin, içerik etiketlerini dikkatlice okuma alışkanlığı geliştirmeleri ve etiketlerde kullanılan, kabukluların veya kabuklu kalıntılarının varlığını gösteren sözcüklerin, terimlerin ve göstergelerin farkında olmaları çok önemlidir. Restoranlarda yemek yerken de yiyeceğinizin alerjen besin içermediğinden emin olmanız gerekir. Deniz ürünleri restoranlarından uzak durmanız yararlı olacaktır. 

Alerjiniz şiddetliyse doktorunuz adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılması gereken bir ilaçtır. Enjektörünüzü yanınızdan ayırmamanız ve son kullanma tarihini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.