Tohum alerjileri, fındık alerjileri kadar yaygın olmasa da, bazı insanları etkiler. Ayçiçeği tohumlarına alerjisi olan kişilerin, diğer tohum ve kuruyemiş türlerinin yanı sıra ayçiçeği bitkilerinden gelen polen ve yağa da alerjisi olabilir. Ayçiçeği tohumları tahıllar, karışık kuruyemişler ve granola gibi çeşitli ürünlerde kullanılır, bu nedenle sağlığınızı riske atmadığınızdan emin olmak için malzemeleri kontrol etmek önemlidir. Gıda alerjilerine vücudun bağışıklık sistemindeki bir reaksiyon neden olur. Vücut, belirli maddeleri zararlı olarak tanımlar ve bunlara karşı IgE antikorları üretir. Bu antikorlar, alerjik reaksiyon semptomlarına neden olan histamin salınımını tetikler. Alerjinin şiddeti bir kişiden diğerine değişecektir. Bazı kişilerde hafif belirtiler gelişirken bazı kişilerde ise hayati risk oluşturan belirtiler meydana gelebilir. 

Ayçiçeği Çekirdeği Alerjisinin Belirtileri

Alerji belirtileri, yuttuktan veya maruz kaldıktan sonra birkaç dakika ila birkaç saat arasında herhangi bir yerde gelişebilir. Ayçiçeği çekirdeği alerjisinin belirtileri de diğer besin alerjilerinin belirtileri ile benzerdir. Yaygın gıda alerjisi belirtileri arasında döküntü, kurdeşen, kaşıntı, öksürük, hırıltılı solunum, boğazda sıkışma, mide bulantısı, kusma, ishal ve baş dönmesi bulunur. Şiddetli alerjisi olan kişiler, ölümcül olabilen anafilaksi yaşayabilir. Anafilaksi oldukça şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Acil tıbbi müdahale gerektiren bu durum, müdahale edilmediğinde komaya ve hatta ölüme neden olabilir. 

Hangi Gıdalar ve Ürünler Ayçiçeği İçerir?

Ayçiçeği tohumu alerjisi, ayçiçeği tohumlarına veya türevlerine karşı temas halinde ve/veya yutulduğunda bağışıklık sistemi reaksiyonuna neden olan bir alerjidir. Ayçiçeği tohumları kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Yemeklik yağlar ayçiçeği tohumu yağı içerebilir ve olası bir bileşen (örneğin ayçiçeği veya kanola yağı) veya ana bileşen olarak etiketlenebilir. Ayçiçeği tohumları ayçiçeği tohumu yağı, granola, tahıl gevrekleri, ekmekler, unlu mamüller, iz karışımı, makarna ve benzerlerinde de bulunabilir. Protein ve düşük kolesterol değeri nedeniyle çok popüler bir bileşen haline gelen ayçiçeği tohumunun varlığını kontrol etmek için etiketi okuyun. Kuş tohumu ve hamster, gerbil ve kobay gibi diğer evcil hayvan mamaları da ayçiçeği tohumu içerebilir.

Ayçiçeği Çekirdeği Alerjisinin Teşhisi 

Ayçiçeği çekirdeği alerjisi nadirdir ancak tohum alerjileri şiddetli olabilir. Bu nedenle sizde ya da çocuğunuzda belirtiler varsa bir alerji uzmanına gitmeniz yararlı olacaktır. Alerji uzmanınız, belirtileriniz ve mevcut durumunuzla ilgili detaylı sorular sorup, fizik muayene yapacaktır. Alerjinizi detaylı incelemek için alerji uzmanınız moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, alerjinin şiddeti, moleküler yayılımı ve bileşeni dahil olmak üzere ayrıntılı sonuçlar ortaya koyar. Alerji uzmanınız tanıda kullanacağı yöntem, mevcut durumunuza göre değişkenlik gösterebilir.  

Ayçiçeği Çekirdeği Alerjisinin Tedavisi

Diğer besin alerjilerinde olduğu gibi ayçiçeği çekirdeği alerjisinde de en etkili tedavi, alerjiye neden olan maddeden kaçınmaktır. Ayçiçeğinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu nedenle son derece dikkatli olmanız gerekir. dışarda yemek yerken mutlaka içeriğini sormanız gerekir. Paketli ürünleri satın alırken, ürün etiketini okumalısınız. İçeriğinden şüphelendiğiniz yiyeceği tüketmemeniz yararlı olacaktır. 

Farkında olmadan ayçiçeği çekirdeğine maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda reaksiyon belirtilerini hafifletmek için alerji uzmanınız bazı ilaçlar reçete edebilir. Alerji uzmanınızın önereceği ilaç çeşidi, belirtilerinize göre belirlenecektir. 

Alerjiniz şiddetliyse ve anafilaksi riski varsa, doktorunuz adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Alerji uzmanınız, bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili size detaylı bir eğitim verecektir.