Midye, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan bir yumuşakça türüdür. Kabuklu deniz ürünleri alerjileri, en yaygın gıda alerjisi türleri arasındadır. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi herhangi bir zamanda gelişebilir; kabuklu deniz ürünleri alerjilerinin yaklaşık %60’ı yetişkinlik döneminde gelişir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi geliştiren çoğu insan, hayatlarının geri kalanında bu alerjiye sahip olacaktır. Bir tür kabuklu deniz hayvanına alerjisi olan birinin diğerlerine de alerjisi olması olasıdır. 

Midye alerjisi, bireyin bağışıklık sisteminde bir reaksiyonu tetikler. Vücut, belirli maddeleri toksik olarak görür ve bu kirleticilere karşı IgE antikorları üretir. Bu antikorlar, alerjik reaksiyon belirtilerine neden olacak histamin salınımına neden olur.

Midye Alerjisi Belirtileri

Midye alerjisinin belirtileri, bir kişiden diğerine, maruz kaldıktan sonra dakikalar ila saatler içinde yaşanabilen hafif ila şiddetli reaksiyonlar arasında değişir.

Midye alerjisinin yaygın belirtileri, aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasını içerebilir:

 • Ağızda karıncalanma,
 • Yüzün, dudakların, dilin, boğazın, kulakların, parmakların veya ellerin şişmesi,
 • Karın ağrısı, bulantı, ishal veya kusma,
 • Kaşıntı, kurdeşen veya egzama dahil cilt reaksiyonları,
 • Tıkanıklık, nefes almada zorluk veya hırıltı,
 • Baş dönmesi veya bayılma,

En şiddetli vakalarda, anafilaksi olarak bilinen aşırı, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Anafilaktik bir reaksiyonun derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır.

Anafilaksi belirtileri şunları içerir:

 • Hızlı nabız,
 • Nefes almayı zorlaştıran şişmiş boğaz (veya boğazda yumru),
 • Kan basıncında şiddetli düşüş (şok),
 • Aşırı baş dönmesi veya bilinç kaybı,
 • Anafilaksi, acil müdahale gerektiren bir durumdur ve müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Midye Alerjisinin Teşhisi

Midye alerjisinin teşhisi karmaşık olabilir. Semptomlar kişiden kişiye değişebilir ve bir kişi her reaksiyonda her zaman aynı semptomları yaşamayabilir. Dahası, kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerin reaksiyon geliştirmek için mutlaka yemeleri gerekmez. Pişmekte olan kabuklu deniz hayvanlarına yakınlarsa veya yiyecekleri kabuklu deniz ürünleri ile temas ederse de tepki verebilirler. Bir besin alerjisinden şüphelenildiğinde, hangi testlerin uygulanacağını belirleyebilecek, alerjinin var olup olmadığına karar verebilecek ve tanı doğrulandıktan sonra hastalara maruziyet ve semptomları yönetme konusunda danışmanlık yapabilecek bir alerji uzmanına danışmak önemlidir. Alerji uzmanınız, tanı koymak için alerji belirtilerinin geçmişi hakkında ayrıntılı sorular soracaktır. Alerji uzmanınız, vücudunuzda gıdaya özgü immünoglobulin E (IgE) antikorlarının bulunup bulunmadığını gösteren deri testi yapacak ve/veya bir kan testi isteyecektir. Deri prick testleri, 15 ila 30 dakika içinde sonuç verir. Ön kolunuza veya sırtınıza şüpheli alerjeni içeren bir damla sıvı konulur. Deri daha sonra küçük, steril bir sonda ile delinerek sıvının deri altına sızmasına izin verilir; bölgede bir kabarıklık (sivrisinek ısırığından kaynaklanan bir yumruya benzer) gelişirse pozitif kabul edilir. Gıda alerjisi için başka bir test seçeneği olan kan testleri, test edilen belirli gıdalara karşı IgE antikor miktarını ölçer.

Midye Alerjisinin Yönetimi ve Tedavisi

Midye alerjiniz varsa en iyi yönetim gıdadan kaçınmaktır. Gıda ürünlerinin içerik etiketlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekir. Bunları yemediğinizden emin olmak için kaçınmanız gereken yiyeceklerin başka adlarını da öğrenmelisiniz. Gıda alerjisi olan herkes, içerik etiketlerini nasıl okuyacağını ve kaçınma önlemlerini nasıl uygulayacağını anlamalıdır. Dışarıda yemek yerken ekstra dikkatli olmalısınız. Buharlar, küçük kabuklu deniz ürünleri proteini parçacıkları taşıyabilir, bu nedenle yiyeceklerin hazırlandığı yere yakın olmak hassas kişilerde potansiyel olarak tehlikeli bir reaksiyona neden olabilir.

Midye alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız muhtemelen bir adrenalin oto-enjektörü reçete edecek ve nasıl kullanılacağını size öğretecektir. Otomatik enjektörünüzün son kullanma tarihini kontrol edin, son kullanma tarihi yaklaşan enjektörünüzü yenilediğinizden emin olun.