Öğütülmüş kimyon ve bütün kimyon tohumları, özellikle Hint, Orta Doğu ve Kuzey Afrika yemeklerinde gıdalara lezzet katmak için yaygın olarak kullanılır. Kimyon ve diğer baharatlara karşı alerji nispeten nadirdir, ancak daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde gelişebilir. Kimyona alerjiniz varsa, kişniş ve dereotu gibi ilgili gıdalara da tepki verebilir veya polen alerjiniz olabilir. Kimyonu yediğinizde, bağışıklık sistemi yanlış bir şekilde onu bir tehdit olarak algılar ve IgE antikorları salgılar. İlk kullanımda herhangi bir alerjik belirti göremeyebilirsiniz. Bir dahaki sefere kimyondaki proteinler antikorlar tarafından tespit edildiğinde, bağışıklık sistemine proteinlerle reaksiyona giren ve kimyon alerjisi semptomlarına neden olan histamin üretmesi için sinyal verir. Alerjiniz varsa, vücudunuz kimyonda ve diğer yiyecek ve baharatlarda bulunan bir protein olan profiline aşırı tepki verir. Kimyon maydanoz ailesinin bir üyesi olduğu için havuç, kereviz, dereotu, anason ve kişniş gibi ilgili gıdalara tepki göstermeniz olasıdır. 

Kimyon Alerjisinin Belirtileri

Kimyonu tükettikten veya kimyonla temas ettikten sonra alerjik reaksiyon belirtileri görülebilir. Diğer herhangi bir gıda alerjisi gibi, semptomlar hafif ila şiddetli belirtiler arasında değişebilir. Çok nadir durumlarda, şiddetli reaksiyon yaşamı tehdit eden durumlara yol açabilir.

Kimyon alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:  

 • Deri döküntüleri,
 • Kurdeşen,
 • Kaşıntı,
 • Dudakların, yüzün ve boğazın şişmesi,
 • Burun akması,
 • Sulu ve kırmızı gözler,
 • Öksürük, hırıltı,
 • Ağızda karıncalanma hissi,
 • Solunum problemi,
 • Baş ağrısı ve sinüs ağrısı,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Anafilaksi.

Şiddetli semptomlar ayrıca kan basıncında ani düşüş, hızlı nabız ve boğaz şişmesini içerebilir. Bu belirtiler anafilaksinin belirtisidir ve acil tıbbi müdahale edilmesi gerekir. 

Kimyon Alerjisinin Teşhisi 

Kimyona alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir alerji uzmanına görünmelisiniz. Alerji uzmanı teşhis için deri prick testi ya da kan testi kullanabilir. Bir deri testinde, deriniz delinerek yüzeyin altına küçük bir miktar alerjen enjekte edilir. Alerjiniz varsa, kabarık, kırmızı bir yumru meydana gelir. Bir kan testinde, vücudunuzun bir alerjene tepkisi olan antikorların varlığına bakılır.

Kimyon Alerjisinin Tedavisi

Alerji uzmanınız, ,belirtilerinizi hafifletmek için oral antihistaminikler veya topikal kortikosteroidler reçete edebilir. Alerjiniz saman nezlesi ile bağlantılıysa, alerji iğneleri veya immünoterapi yardımcı olabilir. İmmünoterapi, vücudu alerjen maddeye duyarsız hale getiren ve başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir. Anafilaksi riski altındaysanız, alerji uzmanınız muhtemelen her zaman yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Alerji uzmanınız, bu enjektörün kullanım detayları size eğitim verecektir. 

Kimyon Alerjisini Önleme

Alerjik reaksiyonu önlemenin en iyi yolu, belirtilerinizi tetikleyen kimyon, diğer baharatlardan ve yiyeceklerden kaçınmaktır. Kimyonla özdeş gıdalar da alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. 

Kimyon baharat karışımlarında ve yemeklerde sıklıkla kullanılır. Bu sebeple kimyonun kullanım alanların hakim olmanız, kaçınmanızı kolaylaştıracaktır. Öğütülmüş kimyonun genellikle köri tozu, taco baharatı ve diğer baharat karışımlarında bir bileşen olduğunu unutmayın.

Paketli bir ürün satın alırken, ürün etiketini mutlaka okuyun. Ürün etiketi olmayan gıdaları almayın. İçeriğinde şüphelendiğiniz yiyecekleri de tüketmemeniz yararlı olacaktır. 

Restoranlarda yemek yerken, yiyeceğinizin kimyon içermediğinden emin olun. Restoran yetkililerini alerjiniz hakkında bilgilendirin. 

Adrenalin oto enjektörünüzü mutlaka yanınızda bulundurun. 

Çocuğunuzun okulunu, kreşini, bakıcısını ve yakınında bulunan herkesi çocuğunuzun alerjisi konusunda bilgilendirin.