Yaban mersini meyveleri harika bir K vitamini kaynağıdır. Ayrıca C vitamini, lif, manganez içerir ve antioksidan açısından da zengindir. Tüm yararlarının yanı sıra duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Vücudunuz meyvede bulunan bir maddeyi bir tehdit olarak görüyorsa, bağışıklık sistemi o istilacıya tepki verecektir. Antikorlar, vücudu korumak için o istilacıya karşı savaşır ve sonuçta alerjik belirtiler ortaya çıkar.

Bazı kişiler belirli bir gıda türüne karşı alerjik reaksiyon yaşayabilir. Bu reaksiyonlardan kaynaklanan belirtileri hafif olabileceği gibi hayati risk oluşturacak kadar şiddetli de olabilir. Yaban mersini, bitkilerde doğal olarak bulunan kimyasallar olan salisilatlar içerir. Yaban mersini alerjiniz varsa, bunun nedeni genellikle bu bileşiğe karşı duyarlılığınızdır. Yaban mersini alerjisi, çocukluk ya da yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir.

Yaban Mersini Alerjisinin Belirtileri 

Yaban mersini alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde belirtiler şiddetli olabilir. Diğer besin alerjilerinin belirtileri ile benzer olan yaban mersini alerjisinin belirtileri şunları içerir:

 • Kaşıntı,
 • Şişme,
 • Kurdeşen veya kızarıklık,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun,
 • Öksürme,
 • Hapşırma,
 • Hırıltı,
 • Nefes almada zorluk,
 • Düşen kan basıncı,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılma,
 • Anafilaksi.

Anafilaksi nadir görülen, hayati risk oluşturan şiddetli bir reaksiyondur. 

Yaban Mersini Alerjisi ve Hassasiyeti 

Alerji ile hassasiyet aynı şey değildir. Yaban mersini yedikten sonra bazı sindirim problemleri hissedebilirsiniz, ancak alerjik reaksiyonlar oldukça şiddetli olur, hatta nefes alma ve hareket etmede kısıtlamalara yol açar. Yaban mersini hassasiyeti sindirim sistemi ile ilgiliyken alerji ise bağışıklık sistemi ile ilgilidir. 

Diğer Nedenler

Ayrıca yaban mersini içeren bir merhem veya başka bir güzellik ürünü uygularlarsa kızarıklık veya kurdeşen yaşayabilirler. Sindirimi oldukça zor bir meyve olduğu için bebeklere veya küçük çocuklara çok miktarda yaban mersini verilmesi önerilmez. Vücudun buna alışması için zamana ihtiyacı var.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Yaban mersini alerjiniz varsa, onu içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunlar krep, kek, turta ve hatta reçel olabilir. Bazı tahıl gevrekleri veya atıştırmalıklar, karışımda kurutulmuş yaban mersini de içerebilir. Bu tür alerjiniz varsa dikkatli olun ve herhangi bir şey tüketmeden önce daima içindekiler etiketini okuyun.

Yaban Mersini Alerjisi Teşhisi 

Siz veya çocuğunuz herhangi bir şekilde yaban mersini yedikten sonra alerjik bir reaksiyon yaşıyorsanız, bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, bazı testler ve yöntemlerle alerjiniz olup olmadığını doğrulayacaktır. Deri testi ya da kan testi, alerjilerin teşhisinde sıklıkla kullanılan testlerdendir. Deri prick testinde, küçük miktarda alerjen, küçük bir çizik atılarak derinizin altına yerleştirilir ve vücudunuzun alerjene vereceği tepki gözlemlenir. Kızarıklık, kabarıklık olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Kan testinde, antikor miktarına bakılır. 

Yaban Mersini Alerjisinin Tedavisi

Diğer besin alerjilerinde de olduğu gibi yaban mersini alerjisinin de en etkili tedavisi, alerjenden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Bu nedenle yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin içeriğine hakim olmanız gerekir. İçeriğinden şüphelendiğiniz bir yiyeceği ya da içeceği tüketmemeniz gerekir. 

Farkında olmadan da alerjen besine maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda alerjik reaksiyonun hafif belirtilerini tedavi etmek için alerji uzmanınız antihistaminik gibi bazı ilaçlar reçete edebilir. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların acil tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Doktorunuz, adrenalin oto enjektörünün kullanım detayları hakkında sizi bilgilendirecektir.