Bu yaşa kadar anne sütünün tamamlayıcısı olan ek besinlerin, 9-12 aylık dönemde çocuğunuz için  “ Asıl Besin “ özelliği taşıdığını unutmayınız.

 ANNELERE ÖĞÜTLER

Ek gıdaya geçildiği dönemde bebeklere evde yapılan yani paketlenmemiş ürünler verilmesi önemlidir. Annelerin bebekleri için özel şeyler hazırlaması da ayrı bir keyif kaynağı ve motivasyon sebebi olabilir. Unutmayın ki bebeğinizin yapı taşlarının oluştuğu bu dönemlere tekrar geri dönemeyeceksiniz bu nedenle zamanı iyi değerlendirip sağlıklı gıdalara önem veriniz.

Bu dönemde yetişkinler için pişirilen ev yemeklerinin çoğunluğu püreler halinde, az baharatlı, az tuzlu olarak bebeğe verilebilir. Bebeğin günde bir kez etli gıda alması yeterlidir.

Çocuğunuzu, 1 yaşına gelince aile ile birlikte mama iskemlesini sofraya yaklaştırarak yemek yemeğe alıştırınız. Kendi kendine yemesine fırsat tanıyınız. Bunun için sebze, meyve, köfte, patates vb. yiyecekleri küçük parçalar halinde hazırlayarak önüne koyunuz.

Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce ikiniz de oturun, sakin ve bebeği cesaretlendirecek biçimde onunla konuşun. Davranışlarınız ve konuşmalarınızla onu sıkmayın. Beslemeye başlamadan önce ağzını açmasını bekleyin. Bebeğiniz kendi elleriyle/parmaklarıyla mamasını tutmak isteyebilir, ona bunu yapması için izin verin. Yeme hızını bırakın bebeğiniz kendi ayarlasın. Her gün her şeyi yemek istemeyebilir. Sevmediği besinleri bir süre vermeyin, tekrar aynı besini bebek açken vermeyi deneyin.

ÖRNEK MENÜ (9-12 aylık bebek için)

Uyanınca                      Anne sütü

Sabah                          Kahvaltı

1 çay bardağı şekersiz süt (120 ml), ½ kibrit kutusu peynir

1 yumurta (gün aşırı)

1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez

½ ince dilim ekmek veya 2-3 adet bisküvi

Ara                              1 çay bardağı meyve püresi

Öğle (Seçenekler)         5-6 silme kaşığı kıymalı sebze püresi (Kıymalı dolma

içleri, terbiyeli  veya sebzeli köfteler, sebzeli

tavuk veya balık, kuru baklagil püreleri) 5-6 silme yemek

kaşığı patates püresi (Makarna, pilav vb. hamur işleri)

1 çay bardağı içecek (süt ve/veya su)

İkindi                            8-10 yemek kaşığı yoğurt,

Ekmek, evde yapılmış bir ince dilim kek veya bisküvi

6 yemek kaşığı meyve püresi

Akşam             8-10 yemek kaşığı muhallebi veya öğlenin aynısı

Anne sütü

Çocuğunuz için her zaman zevkli ve özenli bir yemek ortamı hazırlayınız.

Her zaman yiyeceklerin soluk borusuna kaçma tehlikesi vardır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda hemen çocuğunuzu baş aşağı çevirin ve sırtına her iki kürek kemiği arasına kuvvetlice vurunuz. Böylece öksürük ile kaçan madde çıkar. Eğer bu başarılı olmazsa yüzünü çevirip, boğazını uyararak kusturunuz. Hiçbir zaman elinizi bebeğin ağzına sokmayın.

Bu dönemde bebeklerin dişleri her gün temiz bir tülbent ile silinmelidir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay