Besin alerjileri, başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülen, yaygınlığı günden güne artan alerjilerdir. İnek sütü, çocuklarda alerjik reaksiyona neden olan yaygın bir besin alerjidir. Ancak inek sütü dışındaki sütler de çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjiye neden olan sütlerden biri de manda sütüdür. Bunun yanı sıra, inek sütü alerjisi olan çocukların, manda sütü tüketmesi de belirtilerin yaşanmasına neden olabilir. 

Manda Sütü Alerjisi Nedir?

İnek sütü, küresel üretimin yaklaşık %83’ünü oluşturan en yaygın süt türü olmasına rağmen, son yıllarda diğer hayvan türlerinden sütünün kullanımı artmıştır. Manda sütü, küresel süt ve süt ürünleri üretiminin kabaca %13’ünü oluşturmaktadır. Manda sütü, inek sütünden yaklaşık iki kat daha fazla yağ içerir ve biraz daha yüksek protein seviyelerine sahiptir, bu da daha yüksek enerji içeriği sağlar. İki çeşit sütteki laktoz miktarı benzerdir. Manda sütü birçok ülkede yaygın olarak içilmektedir ve mozzarella gibi yan ürünleri ile birlikte giderek daha popüler hale gelmektedir.

Bağışıklık sisteminin, manda sütünde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak algılaması ve aşırı tepki vermesi sonucu alerjik reaksiyon meydana gelir. 

İnek Sütü Alerjisi Olanlar Manda Sütü Tüketebilir Mi?

Sığır, keçi, manda, at ve deve sütündeki başlıca proteinleri karşılaştıran araştırmalar, deve sütü hariç tüm peynir altı suyu proteininin β-laktoglobulin olduğunu buldu. Benzer şekilde, farklı hayvan türlerinden elde edilen süt proteinleri arasındaki çapraz reaktiviteye yönelik araştırmalar, özellikle, manda sütündeki a-kazein ve β-laktoglobulin için çapraz reaktivitenin belirgin olduğunu kaydetti. Bu, inek sütü proteinleri ile manda gibi diğer memeli türlerinin proteinleri arasında hem kazeinler hem de β-laktoglobulin için çapraz reaktivitenin meydana geldiğini gösterir. Bu da, inek sütü alerjisi olanların manda sütünü tolere etme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca içerdiği laktoz miktarı nedeniyle laktoz intoleransı olmayan kişiler için de uygun bir seçim değildir. 

Manda Sütü Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Manda sütü alerjisinin belirtileri, diğer besin alerjilerinin belirtileri ile benzerdir. Bazı kişilerde hafif belirtiler meydana gelebilirken bazı kişilerde ise şiddetli belirtiler meydana gelebilir. Belirtiler, manda sütüne maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar ve şunları içerir:

  • Karın krampları,
  • İshal,
  • Gevşek dışkı,
  • Deri döküntüsü,
  • Burun akıntısı,
  • Kusma,
  • Kurdeşen,
  • Hırıltılı solunum.

Manda Sütü Alerjisinin Teşhisi

Çocuğunuzda herhangi bir alerji belirtisi varsa vakit kaybetmeden bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzun belirtileri ve tıbbi geçmişi ile ilgili detaylı sorular soracak, fizik muayene yapacak ve ardından bazı tanı yöntemlerini kullanacaktır. Deri prick testi ve kan testleri, sıklıkla kullanılan testlerdendir. Alerji uzmanınız aynı zamanda çocuğunuzun uzak durması gereken diğer sütler ve besinlerle ilgili de sizi bilgilendirecektir. 

Manda Sütü Alerjisinin Tedavisi

Çocuğunuzda manda sütü alerjisi varsa, manda sütünden ve manda sütü içeren her türlü üründen uzak durması gerekir. Çocuk alerji uzmanınız, çapraz reaksiyona neden olabilecek ve uzak durulması gereken diğer besinler hakkında da sizi bilgilendirecektir.  Paketli ürünleri satın alırken etiketini dikkatli bir şekilde okumalısınız ve içeriğinde şüphelendiğiniz yiyeceği çocuğunuzun yemediğinden emin olmalısınız. Çocuğunuzun alerjisi şiddetliyse, doktorunuz bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, şiddetli reaksiyon durumlarında etkili bir tedavi sağlar.