Elma Alerjisi

Besin alerjileri, bağışıklık sistemin bazı besinlere aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Bu aşırı tepki, çeşitli hoş olmayan ve bazen yaşamı tehdit eden belirtilere neden olabilir. Alerjiye neden olabilen çok sayıda besin vardır. Elma da alerjiye neden olan besinlerden biridir. Bazı kişiler elma yedikten sonra elma alerjisi reaksiyon belirtileri yaşarlar. 

Elma alerjisinin belirtileri nelerdir?

Elma alerjisi, elma ve elma içeren ürünleri tükettikten kısa süre sonra meydana gelir. Elma alerjisi olan kişiler, elma yerken veya kısa bir süre sonra çeşitli belirtiler yaşayabilir. Bir elma alerjisinin belirtileri, sahip olduğunuz elma alerjisinin türüne göre değişiklik gösterir.

Elma alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir: 

 • Ağızda ve boğazda kaşıntı, 
 • Dudaklarda veya boğazda şişme, 
 • Mide rahatsızlığı ve krampları,
 • Döküntü veya kurdeşen,
 • İshal.

Elma alerjisi türleri

Herhangi bir türden elma kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bununla birlikte, bir kişinin sahip olduğu elma alerjisinin türü değişebilir. İki ana elma alerjisi türü vardır. Birinci tür elma alerjisinde, insanların elmada bulunan ve şeftalilerde bulunan bir proteinle yakından ilişkili olan bir proteine ​​alerjisinin gelişmesidir. Bu tür alerjide belirtiler son derece şiddetli olabilir ve elmayı yedikten hemen sonra başlayabilir. 

Elma alerjisinin ikinci tipinde, kişi, huş ağacı poleninde bulunan proteinlere çok benzeyen elmanın içindeki bir proteine ​​tepki gösteriyor olabilir. Bu durum çapraz reaktivite olarak bilinir. İkinci tür alerjinin belirtileri ağız içinde ve çevresinde gelişen belirtilerle daha hafif bir reaksiyondur. Bu oral alerji sendromu olarak bilinir. Bu tür elma alerjisinin, huş ağaçlarının daha yaygın olduğu daha soğuk iklimlerde daha büyük çocukları ve yetişkinleri etkilemesi daha olasıdır. İnsanlar, huş poleninin havada olduğu ilkbaharda daha fazla belirtiye sahip olabilir. Oral alerji semptomları geliştiren kişilerde saman nezlesi ve üst solunum yolu alerjisi olma olasılığı daha yüksektir.

Oral alerji sendromu nedir?

Fıstık, buğday veya kabuklu deniz ürünleri alerjisinden farklı olarak, bazı alerjilere polene karşı alerjik bir reaksiyon neden olur. Bu reaksiyon, polene çok benzeyen proteinler içeren elmalar da dahil olmak üzere bazı yiyecekleri yedikten sonra bazı kişilerde boğazda ve ağızda kaşıntıya neden olabilir. Oral alerji sendromuna bazen polen meyve sendromu denir. Oral alerji sendromu olan kişiler, ne tür mevsimsel alerjilere sahip olduklarına bağlı olarak gıdalara tepki verirler. Örneğin, elma alerjisi olan bir kişinin, ilkbaharda çok yaygın olan huş ağacı polenine alerjisi olabilir.

Oral alerji sendromunun belirtileri kişiden kişiye değişir. Semptomlar genellikle hafiftir ancak bazen şiddetli olabilir. Çoğu zaman, oral alerji sendromu semptomları sadece ağız içinde veya çevresinde görülü:

 • Kaşıntılı ağız veya boğaz,
 • Şişmiş dudaklar, ağız veya dil,
 • Kaşıntılı, şişmiş boğaz,
 • Kaşıntılı kulaklar.

Elma Alerjisinin Teşhisi

Elma alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız durumu netkeltirmek için bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, semptomların geçmişi, deri delme testleri, kan testleri ve oral gıda testleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayalı bir teşhis koyacaktır.

Alerjisi olan herkes, kişinin kan basıncının hızla düşmesi ve hava yollarının daralmasıyla vücudun şoka girmesine neden olan acil bir tıbbi durum olan anafilaksi riskinin farkında olmalıdır.

Anafilaksi belirtileri yaşayan bir kişi, özellikle bilinen bir alerjisi varsa, derhal tıbbi yardım almalıdır. Anafilaksi belirtileri tipik olarak hemen başlar ve şunları içerir:

 • Nefes almada zorluk,
 • Bilinç bulanıklığı, 
 • Hırıltı,
 • Şişmiş boğaz ve ağız içinde ve çevresinde şişlik,
 • Düşük nabız,
 • Yutma güçlüğü,
 • Mide bulantısı.

 

Elma Alerjisinin Tedavisi

Elmaya alerjiniz varsa en etkili tedavi elmadan ve elma içeren tüm besinlerden uzak durmak olacaktır. Bazı durumlarda, elmaları pişirmek reaksiyona neden olan proteini değiştirebileceğinden, oral alerji sendromu olan kişiler pişmiş elma yiyebilirler. Bu, oral alerji sendromuna neden olan diğer meyveler için de geçerlidir. 

Elmalara veya başka herhangi bir maddeye karşı anafilaktik reaksiyon yaşayan bir kişinin acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Elma alerjiniz şiddetliyse alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detaylarını alerji uzmanınız size detaylı bilgi verecektir.