Patlıcan ve biber gibi patlıcangiller sebzeleri birçok insanın diyetinde temel gıda maddeleridir. Bununla birlikte, nadir durumlarda, bir kişi, itüzümü ailesindeki bir veya daha fazla sebzeye karşı alerji geliştirebilir. Patlıcangiller ailesinden herhangi bir besine alerjisi olan kişiler kızarıklık, egzama, solunum problemleri gibi çeşitli semptomlar geliştirebilir.

Patlıcangiller Ailesinde Neler Vardır?

Patlıcangiller, yaklaşık 3.000 türden oluşan Solanaceae adı verilen çiçekli bir bitki ailesidir. Ailenin yenilebilir üyeleri arasında şunlar bulunur:

 • Beyaz patates,
 • Domates,
 • Patlıcan,
 • Dolmalık biber,
 • Acı biber,
 • Bahçe yaban mersini,
 • Goji dutları.

Biber ve Patlıcan Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Patlıcan ve biber alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hafif ya da şiddetli belirtiler meydana gelebilir ve bu belirtiler alerjen besini tükettikten kısa süre sonra ortaya çıkar. Tipik belirtiler şunlardır: 

 • Kaşıntı veya kızarıklık,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Hırıltı veya nefes almada zorluk,
 • Mide bulantısı ya da kusma,
 • Nefes almada zorluk,
 • Şişmiş bir boğaz veya boğazınızda bir yumru hissi,
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bilinç kaybı.

Şiddetli belirtiler, anafilaksi olarak adlandırılır. Anafilaksi son derece şiddetlidir ve acil müdahale edilmesi gerekir. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Biber ve Patlıcan Alerjisi ve İntoleransı Farkları Nelerdir?

Bazı insanlar patlıcangiller bitkilerine karşı bir hoşgörüsüzlüğe sahip olabilir. Bunun nedeni, onları tam olarak sindirememeleridir. Gıda intoleransı olan kişilerde gaz, şişkinlik ve ishal görülebilir. Daha aşırı durumlarda, yorgunluk ve eklem ağrısı meydana gelebilir. 

Patlıcangillere karşı alerjiler çok nadir olarak kabul edilir. Bu alerjilere, bu ailedeki bitkilerin ürettiği bir bileşik olan glikoalkaloidler neden olur. Glikoalkaloidler, bu bitkilerin bakteri gibi şeylerle savaşmasına yardımcı olan doğal bir pestisittir. Ayrıca insanlarda bir bağışıklık tepkisini uyarabilir. 

Glikoalkaloidlere ek olarak başka alerjenler de içerdiklerinden, insanlar en sık patates alerjisi geliştirirler. Patlıcan alerjileri oldukça nadirdir. Ayrıca bazı baharatlı gece tonlarına tepkiniz olabilir. Ancak, bu onların baharatlılığından kaynaklanabilir. 

Patlıcan ve Biber Alerjisinin Teşhisi ve Tedavisi

Sizde veya çocuğunuzda biber ve patlıcan alerjisi belirtileri varsa ya da alerji olduğundan şüpheleniyorsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, belirtilerinize ve mevcut durumunuza uygun yöntemlerle bazı testler yapabilir. Genel olarak kullanılan testler, deri prick testi ve kan testidir. 

Patlıcan ve biber alerjiniz varsa en etkili tedavi yöntemi, alerjinize neden olan besinlerden uzak durmaktır. Özellikle dışarda yemek yerken dikkatli olmanız gerekir. Yediğiniz yemeğin içeriğini, gerekirse yemeği yapan kişiye sormanız gerekir. İçeriğinden şüphelendiğiniz gıdayı tüketmemeniz yararlı olacaktır. 

Alerjik reaksiyondan kaynaklanan hafif belirtilerin tedavisi için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç reçete edebilir. Bu ilaçlar, belirtileri tedavi eder ancak reaksiyon oluşumunun önüne geçemez. Alerjiniz şiddetliyse ve anafilaksi eğilimindeyse alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanılması gereken durumlar ve kullanım şekli ile ilgili alerji uzmanınız sizi bilgilendirecektir. 

Sonuç olarak:

Patlıcan ve biber alerjisi nadirdir ve nüfusun küçük bir kısmını etkiler. Bununla birlikte, bu alerjiye sahip olan kişilerde şiddetli belirtiler meydana gelebilir. Bu besinlere karşı alerjiniz varsa reaksiyonu önlemenin en etkili yolu, alerjen besinden uzak durmaktır. Alerjeni dışlamak, alerjiyi yönetmenin en etkili yollarından biridir. Dışarda yemek yerken veya paketli bir ürün satın alırken, yiyeceğin içeriğine hakim olmanız gerekir.