Besin alerjileri, yaygındır ve bu yaygınlık gittikçe artış göstermektedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler besin alerjilerinden etkilenmektedir. Alerjiye neden olabilen çok sayıda besin vardır. Haşhaş da bu besinlerden biridir ve duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikler. Haşhaş tohumu alerjisi, bebekler ve yetişkinler arasında yaygın olarak görülen alerjilerden biridir. Haşhaşın kullanım alanının geniş olması, alerjisi olan kişilerin haşhaştan kaçınmasını da zorlaştıran bir durumdur. Belirli bir protein vücutla temas ettiğinde reaksiyon tetiklenir. Bağışıklık sisteminiz bu yabancı maddelerle savaşmak için antikor ve histamin salgılar. Haşhaş tohumu proteinleri ve histaminler arasındaki reaksiyon farklı semptomlara neden olur.

Haşhaş Alerjisinin Belirtileri

Haşhaş alerjinin belirtileri hafiften yaşamı tehdit edene kadar değişir. Haşhaş alerjileri önceden daha nadir görülmekteydi ancak son zamanlarda artış göstermektedir. Reaksiyon belirtileri, genel olarak haşhaşa maruz kaldıktan kısa süre sonra meydana gelmektedir. Haşhaş alerjisinin belirtileri, besin alerjilerinin belirtileri ile tipik olarak aynıdır ve şunları içerir: 

 • Atopik dermatit, egzama,
 • Yüzün şişmesi,
 • Kaşıntı,
 • Ağızda karıncalanma,
 • Dudaklarda anjiyoödem,
 • Boğaz şişmesi,
 • Kurdeşen,
 • Karın ağrısı,
 • İshal,
 • Mide bulantısı,
 • Astım, öksürük, hırıltı
 • Anafilaksi.

Anafilaksi, hayatı tehdit eden şiddetli bir reaksiyondur. Kan basıncında ani düşüş, baş dönmesi, nefes almada zorluk gibi belirtilerle kendini gösterebilen anafilaksi, acil tıbbi müdahale gerektirir ve müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Haşhaş Alerjisinin Teşhisi

Alerjik reaksiyon, tahriş edici maddeleri tekrar tekrar tükettiğinizde veya temas ettiğinizde tetiklenir. Nadir durumlarda ilk temasta tetiklenebilir. Haşhaşa maruz kaldıktan sonra herhangi bir alerji belirtisi meydana geliyorsa bir alerji uzmanına görünmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, bazı testler ve yöntemler ile alerjiniz olup olmadığını doğrulayacaktır. Deri ve kan testleri alerjilerin teşhisinde sıklıkla kullanılan testlerdendir. Alerji uzmanınızın teşhiste kullanacağı test, belirtilerinize ve sağlık durumunuza göre değişiklik gösterebilir. 

Haşhaş Alerjisinin Tedavisi

Haşhaş alerjiniz doğrulanırsa, alerji uzmanınız belirtilerin tedavisi için antihistaminik ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar, belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissinin giderilmesini sağlar ancak alerjik reaksiyon oluşmasını engellemez. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse ve anafilaksi riski varsa alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin, anafilaksi durumunda kullanılması gereken bir ilaçtır. Alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörünün kullanılması gereken durumlar ve kullanım şekli ile alakalı sizi bilgilendirecektir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Haşhaş alerjiniz varsa alerjik reaksiyon riskini önlemek için haşhaştan ve haşhaş içeren her türlü yiyecekten uzak durmanız gerekir. Haşhaşın kullanım alanı sın derece geniştir. Bu nedenle tükettiğiniz her yiyecekte dikkatli olmanız gerekir. Satın aldığınız ürünlerin içerik etiketini okumalısınız ve içeriğinden şüphelendiğiniz yiyeceği tüketmemelisiniz. Dışarda yemek yerken, yediğiniz yemeğin malzemelerine hakim olmanız gerekir. Restoran yetkililerini alerjiniz konusunda bilgilendirmeniz yararlı olacaktır.

Adrenalin oto enjektörünüzü yanınızdan ayırmamanız gerekir. Düzenli olarak enjektörünüzü kontrol ederek son kullanım tarihinin geçmediğinden emin olmanız gerekir.