Kırmızı biber, çoğunlukla yemek yapımında kullanılan ve harmanlanmış öğütülmüş biberlerden yapılan baharatlı bir malzemedir. Piyasada bulunan çoğu baharat karışımında da bulunur. Kırmızı biber alerjisine, bağışıklık sisteminin baharatta bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması ve aşırı tepki vermesi neden olur. Kırmızı biberde bulunan alerjenler vücuda alındığında immünolojik reaksiyonları tetikler. Bu alerjenler kan dolaşımına girdiğinde vücut onları olumsuz etkileyecek yabancı cisimler olarak algılar. Vücut, mast hücrelerine bağlayan ve histamin üretmeye başlayan IgE antikorlarını serbest bırakır. Üretilen histamin, yabancı cisimlerle savaşmak ve o cismi vücuttan çıkarmak içindir. Vücutta öksürme, hapşırma, kaşıntı vb. reaksiyonlara yol açan yabancı cisimlerin histamin ile uzaklaştırılması işlemidir.

Kırmızı Biber Alerjisinin Belirtileri

Belirtiler, hafif semptomlar olarak ortaya çıkar, ancak orta derecede olabilir ve nadir durumlarda şiddetli kırmızı biber alerjisi anafilaksi olarak ortaya çıkabilir. Kırmızı biber alerjisi belirtilerine histamin varlığı neden olur, kırmızı biber vücuda bir kez alındığında vücudun bağışıklık sistemi onu vücudun normal işleyişine tehdit oluşturacak yabancı bir madde olarak algılar. Vücut, tespit edilen yabancı maddenin etkisini zorla dışarı atmak veya etkisiz hale getirmek için tepki verir, yabancı maddenin etkisini nötralize etmek için histamin salgılayarak reaksiyona girer.

Tipik belirtiler şunları içerir: 

  • Öksürük,
  • Hırıltı,
  • Kaşıntı,
  • Deri döküntüleri,
  • Kurdeşen,
  • Ellerde, yüzde, dudaklarda şişme,
  • İshal, mide bulantısı, kusma,
  • Anafilaksi. 

Anafilaksi, acil tıbbi müdahale gerektiren çok ciddi bir acil tıbbi durumdur. Anafilaksi çoğunlukla şiddetli semptomlara sahiptir ve hayati risk oluşturur. Anafilaksi belirtileri arasında; göğüste sıkışma, nefes almada zorluk, yüz, dil, boğaz ve ellerde şişme, kafa karışıklığı, bayılma vb. olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşayan biri acil tıbbi yardım almalıdır. 

Kırmızı Biber Alerjisinin Teşhisi

Herhangi bir alerji belirtisi sizde ya da çocuğunuzda varsa bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Kırmızı biber alerjisi nispeten nadir bir alerjidir ve kırmızı biber çok sayıda yiyecekte bulunduğu için alerjinizin nedenini anlayamayabilirsiniz. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz yararlı olacaktır. Alerji uzmanınız, detaylı bir tıbbi geçmişiniz aldıktan sonra bazı testler yapabilir. Deri delme testi ya da kan testi sıklıkla kullanılan testlerdendir. 

Deri prick testinde, şüpheli alerjen madde, küçük bir çizik atılarak derinizin altına yerleştirilir. 15-20 dakikanın sonunda alerjenin olduğu bölgede kızarıklık, kabarıklık olması alerjiniz olduğu anlamına gelir. Kan testinde ise, antikor miktarına bakılır. Alerji uzmanının yapacağı test, mevcut koşullara göre farklılık gösterebilir. 

Kırmızı Biber Alerjisinin Tedavisi

Hafif reaksiyonların tedavisi için alerji uzmanınız antihistamin gibi bazı ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar histaminin etkisini azaltarak, belirtilerin tedavi edilmesini sağlar. Ayrıca merhemler, kremler de kullanmanızı tavsiye edebilir. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detaylarına hakim olmanız gerekir. Alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörünün hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağı hakkında sizi bilgilendirecektir. 

Kırmızı Biberden Kaçınma 

Diğer besin alerjilerinde de olduğu gibi kırmızı biber alerjisinde de en etkili yöntem, alerjenden tamamen kaçınmaktır. Kırmızı biberin kullanım alanı son derece geniştir; bu nedenle kaçınmanız biraz zorlaşabilir. Kaçınmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

Satın aldığınız gıdaların etiketini mutlaka detaylı bir şekilde inceleyin.

İçeriğinden şüphelendiğiniz ya da içerik etiketi bulunmayan ürünleri tüketmeyin.

Alerjiniz olan besinin alternatif isimlerini de öğrenin ve bir ürün satın alırken etikette o isimleri de arayın.

Yakın çevrenizi, çocuğunuzun okulunu, bakıcısını, yakınındakileri alerjisi hakkında bilgilendirin. 

Dışarıda yemek yerken daha dikkati olmaya özen gösterin.