Pirinç veya pirinç ürünleri tükettikten sonra fiziksel bir reaksiyonunuz varsa, alerji belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. Pirinç alerjisi semptomlarından sorumlu ana alerjenler 9-, 14- ve 31-kDa protein bantlarıdır ve bu proteinler un, yağ ve süt gibi çeşitli formlarda bulunurlar. Buğday veya gluten alerjilerine benzer şekilde, alerji yerine pirinç intoleransınız olabilir. Pirinç intoleransı belirtileri sindirim sistemi ile alakalıdır ve gerçek besin alerjileri daha ciddi belirtiler içerir.

Pirinç Alerjisi Belirtileri

Pirinç alerjisinin belirtileri, alerjene maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkma eğilimi gösterir. Belirtiler, besin alerjilerinin belirtileri ile benzerdir ve şu durumları içerir:

  • Kurdeşen,
  • Ciltte kaşıntı,
  • Gastrointestinal problemler,
  • Astım ve diğer solunum sorunları,
  • Nadir durumlarda anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli bir reaksiyondur ve acil tedavi edilmesi gerekir. Anafilaksi, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini içerebilen yaşamı tehdit eden alerjik bir reaksiyondur:

  • Hırıltılı solunum veya diğer solunum problemleri
  • Kusma, 
  • İshal, mide krampları; 
  • Yüz, ağız veya boğaz şişmesi
  • Düşük tansiyon, baş dönmesi ve bayılma dahil şok belirtileri.

Pek çok protein ısıyla parçalandığı için pişmiş pirinç yemek güvenli olabilir; alerji uzmanınız pişmiş pirinç yiyip yiyemeyeceğiniz hakkında size bilgi verecektir. 

Pirinç alerjisi olan birçok kişi, pirinç ürünlerini yedikten birkaç saat ila günler sonra egzaması kötüleşebilir.

Siyah Pirinç Alerjisi

Beyaz pirinç bazı bileşenlerinden arındırılırken, siyah pirinç bütündür ve protein açısından çok yüksektir. Siyah pirinç, kepek hassasiyetiniz varsa pirinç alerjisi reaksiyonuna neden olabilecek kepek tabakasını korur. Kepek yulaf, arpa ve çavdarda bulunur; yani yulaf alerjiniz varsa, siyah pirinç alerjiniz de olabilir. Çoğu insan beyaz veya kahverengi pirinç yediğinden bu alerji daha az yaygındır.

Beyaz Pirinç Alerjisi

Bu alerji, daha sık tüketildiği için beyaz pirinç alerjisi daha yaygın bir alerjidir. Beyaz pirinç alerjisi esas olarak Asya’da yaygındır, ancak diğer ülkelerde de görülür. Beyaz pirince alerjiniz varsa, birçok üründe beyaz pirinç kullanıldığı için bunu yönetmek daha zordur. 

Pirinç Alerjisinin Teşhisi

Pirinç tükettikten sonra reaksiyon belirtileri yaşıyorsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan etkin doktorlardır. Uzmanınız, hangi proteine alerjiniz olduğunu belirlemek için bazı testler yapabilir.  

Pirinç Alerjisi Tedavisi

Diğer besin alerjilerinde de olduğu gibi pirinç alerjisinde de en etkili tedavi yöntemi alerjen besinden uzak durmaktır. İçerisinde pirincin bulunduğu ürünleri ve alternatif gıdaları bilmeniz alerjinizi yönetmenizi kolaylaştıracaktır. Reaksiyonun hafif belirtileri için alerji uzmanınızın tavsiyesiyle antihistaminik ilaç kullanabilirsiniz. 

Pirinç alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörü sürekli yanınızda bulundurmanız gerekir. doktorunuz, bu ilacın kullanım detayları hakkında sizi bilgilendirecektir. 

Pirinç Ürünlerine Alternatif Olarak Tüketilebilecek Gıdalar

Buğday, pirince alternatif bir tahıldır ve daha fazla besin sağlar. Yulaf ezmesi ve kuru meyve, kahvaltıda tahıl gevreğinin yerini alabilir. Ayrıca buğulanmış pirinci mısır veya patates gibi diğer nişastalarla da değiştirebilirsiniz.