Hindistan cevizi genellikle sağlıklı olarak bilinir ve kullanım alanı özellikle son yıllarda oldukça artmıştır. Besinlerde, kozmetik ürünlerinde ve daha pek çok yerde Hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Ancak alerjisi olan kişilerde Hindistan cevizi yağı tehlikeli olabilir. Hindistan cevizi yağı alerjileri, fıstık alerjileri gibi diğer alerji türleri kadar yaygın değildir, ancak meydana geldiğinde belirtileri şiddetli olabilir.

Besin alerjileri bağışıklık sisteminin aşırı bir tepkisi sonucu ortaya çıkar. Genel olarak zararsız bir maddeyi bağışıklık sistemi zararlı olarak algıladığında, bu madde ile mücadeleye girişir. Bu mücadelenin sonucunda alerjik reaksiyon ortaya çıkar. 

Hindistan cevizi yağı alerjisinin belirtileri nelerdir?

Alerjilerin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde şiddetli olabilen alerjiler bazı kişilerde ise hafif olabilir. Hindistan cevizi yağı alerjisinde de durum aynıdır; belirtiler kişiden kişiye değişir. 

Hindistan cevizi yağı alerjisinin belirtileri, diğer herhangi bir alerjik reaksiyona benzerdir ve şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Kurdeşen,
 • Egzama,
 • İshal,
 • Döküntü,

Anafilaksi, hırıltı ve nefes almada zorluk içeren hayatı tehdit eden bir acil durum.

Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağına karşı anafilaktik reaksiyonlar çok nadirdir. Anafilaksi şiddetli bir durumdur ve acil müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde ölüme neden olabilir. 

Hindistan cevizi yağı alerjisinden kaynaklanan komplikasyonlar nelerdir?

Hindistan cevizi yağı alerjileri nadirdir ve Hindistan cevizi proteini benzersizdir. Bu benzersizlik, mevcut alerjisi olan birinin benzer proteinlere sahip diğer gıdalara alerjik reaksiyon göstermesi durumunda ortaya çıkan çapraz alerji vakalarını sınırlar. Örneğin, fıstık alerjisi olan kişiler, soya ürünleri yemeleri durumunda da alerji semptomları yaşayabilirler. Bununla birlikte, ağaç fıstığı alerjisi olan çocukların daha sonra hindistan cevizi alerjisi geliştirdiği birkaç vaka da olmuştur.

Hindistan cevizi alerjiniz varsa hangi yiyecek ve ürünlerden kaçınmalısınız?

Hindistan cevizi bazı ürünlerde saklanabilir, bu nedenle sizin veya çocuğunuzun hindistan cevizi alerjisi varsa, satın aldığınız veya yediğiniz gıdanın Hindistan cevizi yağı içermediğinden emin olmak için etiketleri okumanız gerekir. Hindistan cevizi yağı içerebilecek gıda maddeleri şunlardır: 

 • Sinema-tiyatroda satılan patlamış mısır,
 • Kek,
 • Çikolata,
 • Şeker,
 • Bazı bebek mamaları.

Hindistan cevizi yağı da birçok kozmetikte yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Satın almadan önce kozmetiklerin etiketlerini kontrol ettiğinizden emin olun. 

Hindistan cevizi yağına alerjiniz varsa ne yapmalısınız?

Öncelikle bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, bazı tanı yöntemleri ile alerjiniz olup olmadığını teşhis edecektir. Alerjiniz netleşirse, Hindistan cevizi yağından tamamen kaçınmanız gerekir. Bu nedenle dışarda yemek yerken, yemeği yapan kişiye içerikle ilgili sorular sormanız yararlı olacaktır. Paketli bir ürün satın alırken etiketini dikkatlice okumanız gerekir. Hindistan cevizi yağının popülaritesi artmıştır ve bu durum da kullanım alanını genişletmiştir. Özellikle kozmetiklerde de sıklıkla kullanılır. bu nedenle kullanılan ve tüketilen maddelere son derece dikkat etmeniz gerekir. 

Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün ne zaman ve ne gibi durumlarda kullanılması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecek olan alerji uzmanınız aynı zamanda alerjinizi yönetmenizi kolaylaştıracak bilgileri de sizinle paylaşacaktır.