Avokadonun git gide daha popüler bir hale gelmesi, alerjik reaksiyonların da artmasına neden oluyor. Herhangi bir yiyeceğe veya ürüne daha fazla maruz kalma, alerji geliştirme şansını artırır. Avokado alerjisi iki tipte gelişebilir: İlk tip, oral alerji sendromu nedeniyle avokadoya karşı oral alerjidir. Huş ağacı polenine de alerjiniz varsa, avokadoya oral alerjiniz olabilir. Polenin yakınında yetişen meyve ve sebzeler, polene duyarlı olanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu tip alerjinin belirtileri ağız ve boğazı etkiler.

İkinci alerji, lateks ile çapraz reaktiviteden kaynaklanmaktadır. Lateks alerjisi olan bazı kişilerin avokado, muz, kivi ve kavun gibi birçok meyveye alerjisi vardır. Bu durum lateks-meyve sendromu olarak bilinir. Latekse alerjisi olan kişilerin yaklaşık %35-50’si bazı bitki kaynaklı gıdalara karşı hassasiyet göstermektedir.

Avokado Alerjisinin Belirtileri

Avokado alerjisinin belirtileri alerjinin türüne ve kişiden kişiye farklılık gösterir.  Avokadoya karşı oral alerji belirtileri şunları içerir:

  • Ağızda kaşıntı,
  • Cızırtılı boğaz,
  • Ağız ve boğazda ve çevresinde şişme.

Lateks-avokado alerjisinin belirtileri şunları içerir:

  • Dudakların şişmesi,
  • Hapşırma,
  • Kaşınan gözler,
  • Mide rahatsızlığı,
  • Kurdeşen,
  • Anafilaksi.

Anafilaksi, hayati risk oluşturan ciddi bir reaksiyondur. Kan basıncında ani düşüş, hızlı veya zayıf nabız gibi belirtileri de olan anafilaksinin acil tedavi edilmesi gerekir. tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Avokado Alerjisinin Tedavisi

Avokado alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, avokado alerjinizin hangi tip bir alerji olduğunu belirlemek için bazı testler yapabilir. 

Avokado alerjisinde en etkili tedavi yöntemi, meyveden kaçınmaktır. Alerjene olan maruziyeti ortadan kaldırmak, reaksiyon oluşmasının önüne geçen önemli bir durumdur. 

Belirtileriniz hafifse alerji uzmanınız antihistaminik ilaç kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu ilaçlar belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissinin tedavisinde etkilidir. Ancak bu ilaçlar reaksiyon oluşmasını engellemez. 

Avokado alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli durumların tedavisinde kullanılmalıdır. Alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörünün kullanım detayları hakkında sizi bilgilendirecektir. 

Alerji aşıları olarak da bilinen immünoterapinin polenle ilgili avokado alerjilerini tedavi etmesi de mümkündür. İmmünoterapi tedavisi, hastaları zamanla polen ve diğer çevresel alerjilere karşı duyarsızlaştırabilir. Başarı oranı yüksek olan bu tedavinin sonucunda alerjen maddeye tepkisiz hale gelirsiniz. 

Avokadodan Kaçınmak

Avokadonun popülaritesinin artması, kullanım alanını da genişletmektedir. Bu nedenle alerjiniz varsa paketli ürünleri alırken son derece dikkati olmanızda yarar vardır. Vegan ve paleo gibi bazı tariflerde avokado gizlenebilir. Hatta bazı tariflerde tereyağı yerine kullanılır. Bu nedenle tükettiğiniz yiyeceğin ve içeceğin içeriğine hakim olmanız gerekir. 

Avokado Alerjisine Benzer veya İlişkili Alerjiler

Avokado alerjisi lateks alerjisi ile ilişkilidir. Çapraz reaksiyon nedeniyle latekse alerjisi olan birçok kişi avokadoya da tepki gösterir. Lateks alerjisinin belirtileri avokado alerjisine benzer ve şiddetli reaksiyonlar içerebilir. Avokadoya alerjiniz varsa, lateks alerjisi için değerlendirilmeniz yararlı olacaktır. 

Avokado alerjisi, ağaç fıstığı alerjisi ile de ilişkili olabilir. Araştırmalar avokadonun kestaneye benzer proteinlere sahip olduğunu göstermektedir. Yani kestane alerjiniz varsa, bu avokado alerjinizi açıklayabilir. Bu alerjiler daha şiddetli olma eğilimindedir; daha fazla anafilaksi durumu yaşanabilir.