Badem, sağlık açısından yararları olan harika bir besindir. Badem lif, doymamış yağlar, protein ve kalsiyum bakımından yüksektir. Dengeli bir diyet için birçok sağlık yararı sağlarlar. Araştırmalar, bademlerin kolesterolü ve ayrıca kalp hastalığını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ancak badem gibi ağaç yemişleri alerjik reaksiyonların önde gelen nedenlerinden biridir. Bu alerjik reaksiyonlar, hafif bir kızarıklıktan şiddetli solunum güçlüklerine kadar değişebilir. Çok az miktarda bademe maruz kalmak bile şiddetli reaksiyonları tetikleyebilir. 

Badem Alerjisi veya Hoşgörüsüzlük Nedir?

Badem alerjisi veya intoleransı, bademlerle temastan sonra ortaya çıkan bir dizi belirtidir. Çoğu insan bademleri etkileri ile ölçülü bir şekilde yiyebilirken, bademlere karşı intoleransı olanların badem yedikten sonra farklı seviyelerde belirtiler hissetmeleri muhtemeldir. Badem intoleransı, sindirim sistemi ile ilgilidir. 

Alerjik reaksiyon ise bağışıklık sisteminin bir tepkisidir. Bağışıklık sistemi, zararlı olarak gördüğü bazı maddelerle mücadeleye girişir ve alerji reaksiyon meydana gelir. 

Badem Alerjisinin Belirtileri

Tüm besin alerjilerinde olduğu gibi badem alerjisinde de belirtilerin şiddeti ve türü kişiden kişiye farklılık gösterir. Semptomların ortaya çıkması da 72 saat kadar sürebilir. Badem alerjisinin yaygın belirtileri şu şekilde detaylandırılabilir: 

Cilt ve Ağız

Cildi içeren belirtiler genellikle en tipik gıda alerjisi reaksiyonlarıdır. Badem alerjiniz varsa, badem yedikten sonra kurdeşen veya kaşıntılı bir döküntü gelişebilir. Çoğu zaman, bu belirtiler maruz kaldıktan sonraki bir saat içinde ortaya çıkar.

Oral alerji sendromu başka bir yaygın reaksiyondur. Ağzı içeren reaksiyonların başka bir adıdır. Kaşıntılı bir ağız veya boğaz, en yaygın alerji belirtilerinden biridir. Bazen dil de şişebilir.

Solunum Yolu ve Gastrointestinal Sistemler

Solunum yollarını içeren badem alerjisi belirtileri genellikle tıkalı burun ve burun akıntısını içerir. Birçoğu ayrıca burunda kaşıntılı veya karıncalanma hissi bildirir. Çocuklarda alerji belirtileri astımla da bağlantılı olabilir.

Gastrointestinal semptomlar mide krampları, kusma ve ishali içerir. Bu belirtiler tipik olarak badem yedikten sonra oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar.

Anafilaksi

Anafilaksi, meydana gelebilecek en ciddi alerjik reaksiyonlardan biridir. Anafilaksi sırasında bir kişi şoka girebilir ve nefes almayı durdurabilir. Hemen tedavi edilmezse bilinç kaybı veya ölümle sonuçlanabilir. Anafilaksi semptomlarınız varsa, hemen tıbbi yardım almanız zorunludur. Bademlere karşı şiddetli reaksiyonunuz varsa, bu, bademe maruz kaldıktan sonra saniyeler veya dakikalar içinde ortaya çıkabilir.

Badem Alerjisinin Teşhisi

Kuruyemiş alerjileri oldukça şiddetli olabilir. Bu nedenle sizde ya da çocuğunuzda badem alerjisi belirtileri varsa vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, bazı testlerle kesin teşhisi koyacaktır. Deri prick testi ve kan testi, alerjilerin teşhisinde sıklıkla kullanılan testlerdendir. Alerji uzmanınızın kullanacağı test, belirtilerinize ve mevcut durumunuza göre değişiklik gösterebilir. 

Badem Alerjisinin Tedavisi ve Yönetimi

Alerjik reaksiyondan kaçınmanın en iyi yolu, yiyeceği yemekten tamamen kaçınmaktır. Bademlere alerjiniz olması, diğer ağaç yemişlerine alerjiniz olduğu anlamına gelmese de, kabuklu ağaç yemişlerinden tamamen kaçınmanız da gerekebilir; alerji uzmanınız uzak durmanız gereken kuruyemişlerle alakalı sizi bilgilendirecektir.

Kabuklu ağaç yemişleri alerjisi, yetişkinleri ve çocukları etkileyen en yaygın 8 gıda alerjisi arasındadır. Çoğu gıda şirketi ve üreticisi, ürünlerinde herhangi bir kuruyemiş varsa bunu etiketinde belirtir. Alerjisi olanların tüm gıda etiketlerini dikkatlice okumaları önemlidir.

Alerjik reaksiyonun hafif belirtilerini tedavi etmek için alerji uzmanınız, antihistaminik ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar reaksiyon oluşmasının önüne geçemez, sadece belirtileri tedavi eder. Alerjiniz şiddetli ve ciddi olma eğilimindeyse, alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli durumların acil tedavi edilmesi için kullanılması gereken bir ilaçtır.